Trump przybył do Europy. Weźmie udział w ważnym wydarzeniu
Samolot z Donaldem Trumpem na pokładzie w sobotę rano wylądował w Paryżu. Amerykański prezydent elekt weźmie udział w uroczystości otwarcia po pożarze katedry Notre Dame. W planach jest też spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim.
Uroczystości w katedrze Notre Dame rozpoczną się w sobotę o godz. 19. Wśród zaproszonych jest kilkudziesięciu szefów państw i rządów. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
Z USA oprócz Trumpa przyjedzie Jill Biden, małżonka ustępującego prezydenta Joe Bidena. Ponadto obecny będzie brytyjski książę William; monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako i Norwegii.
Z Niemiec i Włoch przybędą prezydenci - Frank-Walter Steinmeier i Sergio Mattarella. Bułgarię, Chorwację i Grecję również reprezentować będą głowy państwa, odpowiednio - Rumen Radew, Zoran Milanović i Ekaterini Sakielaropulu. Dołączą do nich prezydenci: Estonii - Alar Karis, Finlandii - Alexander Stubb i Litwy - Gitanas Nauseda oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer. Oczekiwane są prezydentki Gruzji i Kosowa: Salome Zurabiszwili i Vjosa Osmani. Obecni będą premierzy: Armenii - Nikol Paszynian i Serbii - Milosz Vuczević.
Przy okazji wizyty w Paryżu, w stolicy Francji ma dojść do dwustronnego spotkania Zełenskiego z Trumpem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: czemu USA nie dało sprzętu Ukrainie? "Rozpłynięcie broni atomowej"
Wizyta w Paryżu to pierwsza zagraniczna podróż Trumpa od jego zwycięstwa w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Pożar katedry Notre Dame
Ogień, który rozprzestrzenił się 15 kwietnia 2019 roku, zniszczył dach katedry Notre Dame. Budynek stracił pokrycie dachowe i drewnianą więźbę, charakterystyczną iglicę pochodzącą z XIX wieku i trzy odcinki sklepień. Uratowano jednak wszystkie witraże, XVIII-wieczne organy i cenne dla wiernych relikwie.
W ciągu pięciu lat odbudowano zniszczone elementy i przeprowadzono restaurację zgodną z historycznym wyglądem i z projektami architekta Eugene'a Viollet-le-Duca, który przeprowadził restaurację Notre Dame w XIX wieku. To właśnie on zaprojektował wówczas charakterystyczną iglicę, której załamanie się i upadek były szczególnie dramatycznym momentem pożaru. Teraz odtworzono ją ściśle według oryginalnego projektu.
Iglicę znów wieńczy figura koguta - chrześcijańskiego symbolu zwycięstwa światła nad ciemnością i duchowego przebudzenia.
Przeczytaj też:
Źródło: AFP/PAP