Trwa ładowanie...

Trump odwołał ambasadorów USA z nominacji politycznej

Prezydent elekt Donald Trump wezwał ambasadorów amerykańskich pochodzących z nominacji politycznej Baracka Obamy, aby opuścili swe placówki do dnia inauguracji jego prezydentury 20 stycznia. Media w USA nazywają to zerwaniem z dyplomatyczną tradycją.

Trump odwołał ambasadorów USA z nominacji politycznejŹródło: AFP, fot: DON EMMERT
d1fcfdj
d1fcfdj

Portal internetowy telewizji Fox News poinformował powołując się na swoje źródła, że prezydent elekt nie wyraża zgody na żadną zwłokę. Fox News cytuje wypowiedź osoby znającej tajniki służb dyplomatycznych, według której "niechęć do rozważenia indywidualnych przypadków, lub wyjątkowych sytuacji" stanowi zerwanie z protokołem".

Fox News przypomina jednak, że podobnie postąpiła ekipa Obamy. Prezydent elekt nominował już gubernatora stanu Iowa Terry Branstada na ambasadora w Chinach a adwokata Davida Friedmana na ambasadora w Izraelu.

Według "New York Timesa" oraz portalu Politico zespół Trumpa wydał dyrektywę, że do 20 stycznia wszyscy bez wyjątku ambasadorzy Baracka Obamy pochodzący z nominacji politycznej muszą opuścić swoje stanowiska. Zarządzenie wysłano za pośrednictwem Departamentu Stanu bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

Cytowany przez nowojorski dziennik prezes Amerykańskiej Akademii Dyplomacji Ronald E. Neumann powiedział, że nie może przypomnieć sobie kiedykolwiek "takiej gilotyny w styczniu" kiedy "każdy natychmiast musi opuścić basen".

d1fcfdj

Tygodnik "Time" podkreśla, że w tej sytuacji Stany Zjednoczone mogą zostać przez kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, bez zatwierdzonych przez Senat nowych ambasadorów po objęciu urzędu przez Trumpa.

W opinii magazynu poprzednie administracje pozwalały na wyjątki i pozostawiały ambasadorom czas na uporządkowanie spraw i zorganizowanie życia, szczególnie w przypadku dyplomatów z dziećmi w wieku szkolnym.

Jak wyjaśniali tygodnikowi współpracownicy prezydenta elekta zarządzenie prezydenta elekta nie było motywowane politycznie, ani nie stanowiło przejawu złośliwości, ale oznaczało trzymanie się przyjętego harmonogramu.

d1fcfdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fcfdj
Więcej tematów