Trumna z ciałem Papieża w Grotach Watykańskich
Z Placu św. Piotra procesja niosąca trumnę
papieża Jana Pawła II przeszła do Bazyliki św. Piotra. Odbyły się tam
obrzędy składania jej do grobu w Grotach Watykańskich pod
bazyliką. Groty są od wieków głównym miejscu pochówku papieży.
08.04.2005 | aktual.: 08.04.2005 14:27
Procesję prowadził kardynał kamerling Eduardo Martinez Somalo. Wcześniej, przy śpiewie "Magnificat" ("Wielbi dusza moja Pana"), kardynałowie koncelebrujący mszę świętą przeszli do Bazyliki św. Piotra.
"Natychmiast święty!"
W chwili, gdy podniesiono trumnę z ciałem Papieża, na Placu św. Piotra rozległy się brawa i okrzyki "Jan Paweł II! Jan Paweł II!". Tłum skandował: "Natychmiast święty!", wyrażając pragnienie szybkiej kanonizacji Jana Pawła II. Nad głowami wiernych powiewały liczne polskie flagi. Zabiły dzwony Bazyliki św. Piotra.
Gdy kondukt dotarł do wrót Bazyliki, zatrzymał się na chwilę, jakby odchodzący Papież po raz ostatni spojrzał na Rzym i na świat. Za trumną Jana Pawła II idzie kilkanaście osób - w tym kilku kardynałów, a także sekretarz papieża arcybiskup Stanisław Dziwisz. Obrzęd ostatniego pożegnania zmarłego Papieża rozpoczął się po zakończeniu obrzędu Komunii Świętej.
Wokół trumny Papieża zgromadzili się kardynałowie przy wtórze okrzyków "Święty! Święty!" skandowanych przez tysiące osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych. Na Placu św. Piotra i wokół niego zgromadziło się około miliona osób.
Modlitwa kardynała
Przewodniczący mszy świętej dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Joseph Ratzinger, wezwał wszystkich zgromadzonych do wspólnej modlitwy za duszę Jana Pawła II. Prośmy Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym za zmarłego Papieża, aby wykupiony ze śmierci został przyjęty do Twego pokoju, a Jego ciało zmartwychwstało w Dniu Ostatecznym - modlił się kardynał.
Święta Dziewica Maryja, Królowa Apostołów i zbawienie ludu rzymskiego niech wstawia się u Boga, aby ukazał oblicze swego błogosławionego Syna naszemu Papieżowi i pocieszy Kościół światłem zmartwychwstania - zakończył kardynał.
Następnie odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, w której ostatnie wezwanie skierowane zostało do świętej siostry Faustyny Kowalskiej - orędowniczki kultu Bożego Miłosierdza, kanonizowanej przez Jana Pawła II 30 kwietnia 2000 r. Po odśpiewaniu litanii krótką modlitwę w imieniu diecezji rzymskiej odmówił wikariusz Rzymu kardynał Camillo Ruini.
Modlitwa po grecku
Później koncelebrujący mszę pogrzebową hierarchowie katolickich Kościołów Wschodnich odśpiewali po grecku modlitwę, zaczerpniętą z Oficjum za zmarłych liturgii bizantyjskiej.
Patriarcha koptyjski Aleksandrii Stefan II Ghattas okadził trumnę Jana Pawła II. Najpierw nastąpił główny hymn śpiewany na Święto Zmartwychwstania, zaś potem odśpiewano Panichidę: "Daj odpoczynek duszy Twego sługi, o Boski Zbawicielu! Wraz z duszami sprawiedliwych zaprowadź ją do błogosławionego życia przy Tobie, przyjacielu ludzi". Następnie - po zakończeniu modlitwy Kościołów Wschodnich - kardynał Ratzinger pokropił trumnę Papieża wodą święconą i okadził ją.
Po zakończeniu tej modlitwy rozległ się hymn "In paradisum deducant te angeli": "Niech aniołowie zawiodą cię do raju, a gdy tam przybędziesz, niech przyjmą cię męczennicy i wprowadzą cię do krainy życia wiecznego". Następnie kardynałowie przeszli do Bazyliki i rozpoczęła się procesja z trumną Jana Pawła II w kierunku grobu w Grotach Watykańskich.
Modlitwa powszechna
Wcześniej - w trakcie mszy świętej - w różnych językach odmówiono modlitwę powszechną. Po francusku modlono się za zmarłego Papieża Jana Pawła II, aby Bóg "przyjął go łaskawie do swego królestwa światła i pokoju".
W afrykańskim języku suahili, proszono za Kościół Boży, aby wierny swemu posłannictwu był zaczynem odnowy w Chrystusie rodziny ludzkiej. W języku filipińskim modlono się za wszystkie ludy i narody, aby w szacunku dla sprawiedliwości tworzyły jedną rodzinę w pokoju i jednoczyły się w poczuciu braterstwa.
Po polsku modlono się za dusze zmarłych papieży i wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię pełniąc posługę kapłańską, aby zostali przyłączeni do liturgii niebieskiej.
Chwalebne Królestwo
W języku niemieckim proszono w intencji wszystkich wiernych zmarłych, by mieli udział w Królestwie Niebieskim. Na koniec po portugalsku modlono się za wszystkich zgromadzonych, którzy sprawowali "te święte obrzędy", by mogli zostać powołani do chwalebnego Królestwa Chrystusa.
W procesji z darami szli przedstawiciele wszystkich kontynentów. Otwierali ją polscy górale. Następnie odśpiewano Prefację - w tym przypadku za zmarłych. Modlitwa ta poprzedziła konsekrację darów. Później nastąpiły obrzędy Komunii Świętej, do których należy m.in. przekazanie sobie znaku pokoju. Znak ten przekazywali sobie również zgromadzeni na Placu św. Piotra przywódcy państw z całego świata.
Komunia święta
Następnie 350 kapłanów wyszło do zgromadzonych na Placu św. Piotra wiernych, by udzielić im Komunii świętej. Kardynał Ratzinger udzielił komunii przykutemu do wózka bratu Rogerowi ze wspólnoty Taize.
W czasie udzielania Komunii świętej chór śpiewał psalm 130 rozpoczynający się słowami "Z głębokości wołam do Ciebie Panie!". Jego wersety przeplatane były refrenem: "Światłość wiekuista niechaj mu świeci, wraz ze wszystkimi świętymi, o Panie, albowiem jesteś dobry".