Trwa ładowanie...
dqbh68u

Trójmorze. Andrzej Duda na szczycie w Słowenii. Powołano do życia ważną inicjatywę

- Nasza współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza bardzo rozwinęła się w ostatnim czasie - to ważny projekt. Chcemy dalej rozwijać nasze kraje dla pożytku naszych społeczeństw i całej UE - mówił prezydent Andrzej Duda w Lublanie. Oficjalnie ogłoszono tam założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda przemawiał na konferencji z udziałem m.in. szefa KE
Andrzej Duda przemawiał na konferencji z udziałem m.in. szefa KE (PAP, Fot: Piotr Nowak)
dqbh68u

Andrzej Duda na konferencji po sesji plenarnej podziękował prezydentowi Słowenii, która w tym roku jest gospodarzem szczytu, Borutowi Pahorowi, za jego zorganizowanie oraz wszystkim biorącym w nim udział. Byli to: prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, amerykański sekretarz energii USA Rick Perry oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Lublanie oficjalnie ogłoszono założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Ma on być dodatkowym, obok funduszy unijnych i budżetów krajowych, narzędziem finansowania inwestycji w regionie Trójmorza.

Chodzi głównie o infrastrukturę transportową, czyli linie kolejowe, wodne śródlądowe, porty, autostrady, ale też infrastrukturę energetyczną i cyfrową. To właśnie w tych obszarach występuje największy dystans pomiędzy krajami zachodniej części Unii Europejskiej, a krajami regionu Trójmorza.

dqbh68u

Powołanie Funduszu Trójmorza zainaugurowały Polska i Rumunia.

Trójmorze to inicjatywa 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej realizowana na trzech poziomach: prezydenckim (polityczne wzmocnienie współpracy w regionie), rządowym (wspólne działania na rzecz transgranicznych projektów infrastrukturalnych) oraz ekonomiczno-finansowym (współpraca Izb gospodarczych i handlowych i współpraca banków rozwoju krajów Trójmorza).

Zobacz także: Gdańsk. Aleksander Kwaśniewski uszczypliwie o Andrzeju Dudzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqbh68u

Podziel się opinią

Share
dqbh68u
dqbh68u