Wykopaliska w centrum Gdańska
Pozostałości ław mięsnych oraz dwóch drewnianych domów, prawdopodobnie z początku XIV wieku, znaleziono podczas prac archeologicznych przy ul. Św. Ducha w zabytkowym centrum Gdańska, w sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej.
To pierwsze na taką skalę w historii Gdańska badania archeologiczne prowadzone na terenie Głównego Miasta - powiedziała na konferencji prasowej, koordynator wykopalisk, Aleksandra Pudło z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Archeolodzy szukali śladów historii na powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych, wykop osiągnął ok. czterech metrów głębokości. W trakcie wykopalisk odkryto m.in. wiele poziomów resztek straganów mięsnych, co świadczy o remontach i stałej rozbudowie tego miejsca od XIV w. Znaleziono wyposażenie średniowiecznych kramów m.in. kłódki i noże rzeźnickie. Archeolodzy natrafili także na kości morświna, co dowodzi, że oprócz mięsa handlowano w tym miejscu także rybami.
Pierwsze wzmianki o ławach mięsnych przy kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku pochodzą z 1347 r. Funkcjonowały w tym miejscu do II poł. XIX w. W XIV w. kramów prawdopodobnie było ok. 30, by w XVI w. dojść do 80.
Dla porównania w tym samym czasie, w połowie XVI w. we Wrocławiu, przy największej świątyni, miejskiej fary pod wezwaniem św. Elżbiety, ław mięsnych było ok. 50.
Jak wyjaśniła Pudło, pod kramami mięsnymi wykopano dwa drewniane domy, prawdopodobnie z początku XIV wieku, z zachowanymi piecami i progami.
W miejscach chałup znaleziono też drzwi, okiennice i sochę (rozwidlony na końcu słup służący do podtrzymywania dachu) z wyrytym pentagramem z krzyżem, mającym chronić domowników przed złymi mocami. Odkryto też wiele przedmiotów codziennego użytku m.in. łyżki, monety, zapinki ślubne, a także bardzo dobrze zachowane buty ochronne tzw. patynki.
Rozpoczęte w czerwcu 2004 r. prace archeologiczne w ostatnim tygodniu lipca zostaną zamknięte. Wyniki badań gdańskich archeologów posłużą w przyszłości do rekonstrukcji ław mięsnych.