Wszystkie wymiary wolności. Nadchodzi All About Freedom Festival
W środę, 6 października rozpocznie się 15. edycja festiwalu filmowego All About Freedom. Na 5 dni Europejskie Centrum Solidarności zamieni się w kinematograficzną świątynię, gdzie wszyscy fani X muzy będą mogli doświadczać wszystkich wymiarów wolności, które są tematem przewodnim imprezy.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią All About Freedom Festival wraca do sali kinowej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Od 6 do 10 października zaprezentowanych zostanie tam czternaście filmów. W programie znajdują się dokumenty i fabuły, cztery polskie premiery, dwa przedpołudnia dla dzieci, spotkania z twórcami, debaty i muzyka.
Impreza zakończy się przyznaniem nagród dla najlepszego obrazu, zarówno od profesjonalnego jury, jak i od publiczności. Należy dodać, że równolegle ze stacjonarnymi seansami w ECS, festiwal będzie się odbywał w formie online. Filmy w sieci będą dostępne do obejrzenia przez dwa dni dłużej.
15. All About Freedom Festival Wszystkie wymiary wolności
Organizatorzy AAFF 2021 postawili na filmy, które nie trafiają do dużych kin, a ich forma i treść nie pozostawiają widzów obojętnymi.
Wizyta brytyjskiej pary książęcej w ECS
- Wszystkie bolączki wywołują lęk i poczucie zagrożenia, dostarczają trudnych przeżyć emocjonalnych i generują niepewność ekonomiczną, a przy tym tworzą koniunkturę dla populizmów, autorytaryzmów i spiskowych teorii. Artystyczny namysł nad wolnością nabiera wyjątkowego wydźwięku - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, w zaproszeniu na festiwal.
W programie AAFF 2021 znalazło się sześć dokumentów i osiem fabuł, reprezentujących kinematografie z całego świata. Poza kinem europejskim i amerykańskim w programie znajdą się obrazy również z Chin i Senegalu, a dwoje reżyserów, którzy osiedli w Europie i w niej tworzą, w swoich filmach wraca do swoich ojczyzn: Iranu oraz Indii.
Wielowymiarowy portret kobiet
Drugim tematem przewodnim 15. All About Freedom, tuż obok wolności, są "Wielowymiarowe portrety kobiet".
- Postaci odgrywane przez Agatę Buzek w filmie "Moje wspaniałe życie" oraz Sophie Marceau w filmie "Wszystko poszło dobrze" mają wiele wspólnego. Od ich decyzji, wrażliwości na najbliższych, empatii zależy bardzo dużo. Muszą wybierać między wolnością wyboru a dobrem wspólnym. Nie zawsze te wartości muszą być sprzeczne - na tym polega jakość tych filmów - przekonuje Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.
Zdaniem Liebhart, Céline Sciamma (twórczyni m.in. "Portretu kobiety w ogniu") w swoim nowym filmie "Mała mama" dodaje trzeci wymiar, wydawałoby się nie do pokazania na ekranie. Szuka źródeł wrażliwości kobiecej w doświadczeniu wyobraźni dziewczynki, która na traumę spowodowaną śmiercią babci odpowiada przeniesieniem się w świat fantazji.
Z kolei w innym francuskim filmie - "Margot i Alma" będzie można dostrzec siostrzaną solidarność.
"Odwagę i bezkompromisowość prezentują dwie młode bohaterki filmów dokumentalnych: Reality Winner, która toczy nierówną walkę z aparatem władzy i propagandy w USA w filmie "Reality Winner kontra USA", oraz Greta Thunberg w filmie "Jestem Greta". Młodą aktywistkę klimatyczną widzimy przy codziennych czynnościach, jej poświęcenie dla sprawy pomimo problemów ze zdrowiem i młodym wiekiem jawi się w szerszej perspektywie i robi jeszcze większe wrażenie. Walka o siebie w społeczeństwie jawnie opresyjnym wobec kobiet przedstawia film "Własnym głosem". Masih Alinejad wezwała kobiety w Iranie poprzez Instagram (4,5 mln obserwujących) do aktu społecznego nieposłuszeństwa i odrzucenia hijabu. Odpowiedź Iranek była największą demonstracją buntu społecznego wobec reżimu w Iranie" - czytamy w komunikacie zaprezentowanym przez kuratora festiwalu.
Projekcje festiwalu All About Freedom również online
Każdego dnia odbywać się będą różne film i warsztaty, natomiast dwa przedpołudnia poświęcono dzieciom w wieku 8-11 lat. Nie zapomniano również o osobach niewidomych i słabowidzących - dwa filmy zostaną wyświetlone z cichą audiodeskrypcją.
- W programie szczegółowo opisano, w jakich językach prowadzana jest opowieść, a w jakich są podpisy list dialogowych, aby w projekcjach mogły wziąć udział również osoby niewładające językiem polskim - podkreślają organizatorzy.
Od 11 do 17 października odbędzie się edycja online AAFF. Trzeba podkreślić, że obejmie ona tylko niektóre z filmów festiwalowych wyświetlanych w ECS. Liczba seansów i ceny biletów zostaną podane 11 października na stronie festiwalu.