Trwa ładowanie...

Wspólna polityka antyalkoholowa wobec kobiet w ciąży? O to apeluje Rzecznik Praw Dziecka

• Polsce brakuje spójnej polityki antyalkoholowej wobec kobiet w ciąży

• RPD: Każdego roku rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami poalkoholowymi

• Matka rekordzistka z Pomorza miała 4,2 promila podczas porodu

Wspólna polityka antyalkoholowa wobec kobiet w ciąży? O to apeluje Rzecznik Praw DzieckaŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d40zive
d40zive

- Dotychczasowe, rozproszone działania interwencyjne, profilaktyczne i edukacyjne nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Mając powyższe na uwadze, zwracam się z prośbą o podjęcie zintegrowanych i wielopłaszczyznowych działań mających na celu zabezpieczenie szeroko pojętego dobra dziecka zagrożonego utartą zdrowia lub życia na skutek nieodpowiedzialnego zachowania matek - zauważa Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Do jednego z bardziej bulwersujących przypadków spożywania alkoholu podczas ciąży doszło kilka lat temu w Gdyni. Jedna z matek ustanowiła wówczas niechlubny rekord. 31-letnia kobieta urodziła w karetce dziewczynkę. Podczas badań okazało się, że dziecko miało 4,2 prom. alkoholu we krwi. W tym wypadku śledczym udało się doprowadzić do skazania, ponieważ udowodnili, że matka piła mimo rozpoczęcia akcji porodowej. Gdy odeszły jej wody, zmieniła spodnie na suche i kontynuowała libację. Ostatecznie matkę skazano na trzy lata więzienia.

- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego. Podobnie tragiczne skutki dla nienarodzonego dziecka mogą być wynikiem zażywania przez kobietę w ciąży innych substancji psychoaktywnych - dodaje Michalak.

Z przeprowadzonych dwa lata temu badań wynika, że po napoje wyskokowe w czasie ciąży sięga nawet 30 proc. kobiet. Jednocześnie zdecydowana większość z nich przyznaje, że spożycie dużych ilości alkoholu stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia matki (96,2 proc.) oraz płodu (98,6 proc.). Wbrew pozorom najczęściej po alkohol wcale nie sięgają kobiety z wiejskich środowisk patologicznych, ale właśnie dobrze wykształcone mieszkanki większych miast.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d40zive
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40zive
Więcej tematów