Trwa ładowanie...

W Gdańsku stanął Ekomat. Mądry człowiek zarobi na tej maszynie

Nowość w Gdańsku. Zamiast wyrzucać plastikowe butelki i puszki na śmietnik, wystarczy włożyć je do maszyny, która wydrukuje paragon z równowartością 1 lub 5 groszy za każde puste opakowanie. Na gdańskiej Przeróbce stanął pierwszy taki ogólnodostępny Ekomat.

Wzamian za butelkę lub puszkę, można otrzymać pieniądze. Wzamian za butelkę lub puszkę, można otrzymać pieniądze. Fot: Fot. Ekomat
dvq1iou

Maszyna, która stanęła w Gdańsku, przy sklepie Merkus na ul. Bajki 10 A, drukuje paragony z kwotą naliczoną za zwrot butelek plastikowych i puszek. Pieniądze można następnie odliczyć od zakupów robionych w sklepie lub od razu przekazać na wsparcie fundacji Pomorze Dzieciom.

Zwracaj opakowania i odbieraj paragony. W Gdańsku stanął Ekomat.

Działanie Ekomatu opisać można w trzech prostych krokach:

  • Zwracaj opakowania,
  • Odbierz paragon
  • Kupuj lub wspieraj,
dvq1iou

Jedno puste opakowanie warte jest 1 grosz. 5 groszy warte są opakowania po konkretnych markach napojów (są wypisane na maszynie). Wartości sumują się. Paragony można później wykorzystać jako rabat przy zakupach lub przekazujesz na wsparcie organizacji pozarządowej.

Myślisz, że żyjesz ekologicznie? Lepiej policz

Twórcami urządzenia jest olsztyńska firma o tej samej nazwie. Program ma na celu stworzenie sieci automatów do zbiórki opakowań i promowania proekologicznych zachowań.

- Projekt Ekomat gromadzi tych, którym zależy na przyszłości Ziemi i klimatu. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzialność za przyszłość naszej planety leży w naszych rękach. Dzięki projektowi Ekomat zwrot butelek i puszek stanie się oczywistą i prostą czynnością — czytamy na stronie internetowej projektu.

Jakie warunki muszą spełniać opakowania, żeby przyjął je Ekomat?

  • Muszą mieć czytelne polskie kody kreskowe,
  • Nie mogą być zgniecione,
  • Muszą być puste,
dvq1iou

Za granicą takie urządzenia działające w systemie kaucyjnym są już od wielu lat czymś normalnym. Choć polski rząd przymierza się do zmian w prawie, które mają doprowadzić do wprowadzenia obowiązkowego zwrotu opakowań, w naszym kraju takie projekty dopiero raczkują. Ekomat na Przeróbce to dobry przykład innowacji, która powinna stać się czymś absolutnie powszechnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvq1iou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvq1iou
Więcej tematów