W Gdańsku będzie ciszej? Znowelizowano tzw. ustawę antysmogową
W Gdańsku będzie ciszej? Znowelizowana przez Parlament tzw. ustawa antysmogowa wpłynie na obniżenie poziomu hałasu - informuje Ministerstwo Środowiska. Chronione mają być nie tylko planowane inwestycje, ale również istniejąca już zabudowa.
13.08.2015 | aktual.: 15.08.2015 06:55
- Zgodnie z ustawą antysmogową obowiązek ochrony środowiska przed hałasem powstanie z chwilą pojawienia się faktycznego zagospodarowania terenu. Ma to zapobiec budowie ekranów akustycznych wzdłuż dróg przebiegających przez tereny niezamieszkałe, ale przeznaczone pod taką funkcję w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego - mówi Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.
Kolejnym celem nowelizacji jest zapewnienie bardziej skutecznej ochrony mieszkańców przed hałasem w sytuacjach, gdzie bezpośrednio na granicy pasa drogowego czy kolejowego znajdują się np. budynki mieszkalne lub szpitale. W takich przypadkach, gdy brakuje miejsca na ochronę przed hałasem w postaci ekranów akustycznych, będzie ona mogła być zapewniona w inny skuteczny sposób, np. poprzez wymianę stolarki okiennej w budynkach.
Nowelizacja prawa wprowadza również specjalną ochronę zabudowy mieszkalnej, placówek zdrowia oraz miejsc pomocy osobom starszym i dzieciom. Dotyczy to również miejsc znajdujących się w strefie przemysłowej. W sytuacjach, gdy obiekty te znajdują się tuż przy ruchliwych ulicach lub uczęszczanych torowiskach wspierane będą wszystkie możliwe sposoby walki z hałasem m.in. budowa ekranów akustycznych, czy wymiana okien.
Taką akcję rozpoczęła październiku ubiegłego roku miejska spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne. W efekcie przeprowadzonych pomiarów hałasu okazało się, że dopuszczalne normy są przekroczone nawet o 7 procent. Dlatego magistrat zdecydował się na wymianę 400 okien w domach i placówkach światowych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Słowackiego.
Jak poważnym zagrożeniem dla mieszkańców polskich miast jest hałas? Polski rząd rozwiązał ten problem jedną decyzją z dnia na dzień. Wprowadzono nowe normy dobowego i długookresowego hałasu komunikacyjnego, podwyższając je do 70 dB w dzień i 65 dB w nocy. To więcej niż rekomenduje WHO. Podwyższenie norm wpływa na jakość życia w wielkich aglomeracjach. Widać to szczególnie przy badaniu słuchu.
Szacuje się, że z dysfunkcją słuchu zmaga się każdego dnia prawie 850 tys. Polaków. Ponad 420 tys. to osoby niesłyszące lub niedosłyszące. Lekarze biją na alarm ponieważ z roku na rok liczba niepełnosprawnych zwiększa się. Równocześnie obniża się granica niedosłuchu. Obecnie jego skutki odczuwa, co druga osoba poniżej 40. roku życia.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .