RegionalneTrójmiastoUczniowie rezygnują z religii w szkole. "Zasada odwrotności"

Uczniowie rezygnują z religii w szkole. "Zasada odwrotności"

Im starsi uczniowie w liceum, tym mniej ich chodzi na religię. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w podstawówkach. Tu najgorsza frekwencja jest w najmłodszych rocznikach. Skąd takie trendy?

Klasa w szkole
Klasa w szkole
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Tomasz Waleński

Z roku na rok uczniów uczęszczających na zajęcia z religii jest coraz mniej. Faktycznie jest taki trend - potwierdzają to nauczyciele z różnych trójmiejskich szkół. Nie jest to jednak zjawisko gwałtownie przybierające na sile. Dzieci i młodzieży ubywa na lekcjach stopniowo.

Sytuacja w liceach w Gdańsku

W XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Gdańsku sytuacja wygląda następująco. Im starsza klasa tym uczniów biorących udział w lekcjach religii mniej. - Oczywiście sytuacja różni się w zależności od danej klasy, ale trend jest zauważalny - przekazała w rozmowie z redakcją WP dyrektor placówki Marzena Majerowska.

- Większość uczniów i tak chodzi na religię. Etyka cieszy się mniejszym zainteresowaniem - dodaje.

W innym gdańskim liceum sytuacja jest podobna. Im starsza klasa tym uczniów na religii mniej. Dla przykładu: w pierwszych klasach na religię chodzi około 80 procentów uczniów. W trzecich klasach nawet nie jedna czwarta.

Zobacz też: Wiceprezes ZNP o propozycjach Czarnka: Wszystkich nas zamurowało

Gwałtownego spadku frekwencji nie odnotowano

"Liczba uczniów chodzących na zajęcia z religii utrzymuje się na bardzo podobnym poziomie jak w zeszłym roku szkolnym" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Z przesłanych nam danych wynika, że w zajęciach udział bierze niecałe 30 procent młodzieży.

"Dajemy możliwość uczęszczania na zajęcia z etyki, jednak liczba chętnych nie jest duża i pozwala na utworzenie jednej grupy takich zajęć." - napisano w oświadczeniu.

Sytuacja nieco inaczej rysuje się w gdańskim V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. - W naszej szkole tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi. To wszystko zależy od klasy. Po likwidacji gimnazjów bierzmowanie odbywa się pierwszej klasie liceum. To może być jeden z czynników, dlaczego młodzież rezygnuje z uczęszczania na religię w dopiero w kolejnych latach edukacji - usłyszeliśmy od władz szkoły.

Podobnie jest w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku. W odpowiedzi na przesłane przez nas zapytanie przeczytaliśmy, że "nie odnotowano drastycznych zmian frekwencji wśród uczniów na lekcjach religii w roku szkolnym 2021/2022".

Odwrotny trend w podstawówkach

Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w szkołach podstawowych. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w podstawówkach trend jest odwrotny. Im młodsze dzieci tym frekwencja na religii gorsza.

Zapytaliśmy skąd taka zmiana? - Jest to prawdopodobnie związane z wiekiem rodziców, młodsi rodzice chętniej wypisują swoje pociechy z tych zajęć -  usłyszeliśmy od pedagogów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
trójmiastoGdańskreligia w szkołach

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (479)