RegionalneTrójmiastoTrójmiejskie służby rozpoczęły wiosenne porządki. Ma być czyściej i bezpieczniej

Trójmiejskie służby rozpoczęły wiosenne porządki. Ma być czyściej i bezpieczniej

• Gdyńscy strażnicy skontrolują stan miejskiej zieleni
• Wołk-Karaczewska: będziemy reagować na wszystkie sygnały
• Gdańscy strażnicy zakończyli akcję kontroli spalania odpadów przez mieszkańców

Trójmiejskie służby rozpoczęły wiosenne porządki. Ma być czyściej i bezpieczniej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

- Jednym z głównych zadań Straży Miejskiej będzie kontrola stanu dróg i chodników oraz posesji. Podstawowy obowiązek właścicieli to utrzymywanie porządku i czystości na terenie swoich nieruchomości – mówi Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.

Jak podkreślają funkcjonariusze będą reagować na właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoim pupilu lub zapominają o smyczy i kagańcu. Interweniować będą również w przypadkach błąkających się bezpańskich, chorych zwierząt, które potrzebują pomocy lub ze względu na swój stan zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Cały czas na ulicach Gdyni pojawiać się również będzie ekopatrol. Funkcjonariusze będą patrolować cały pas nadmorski aby likwidować nielegalne ogniska, interweniować w przypadkach osób pijanych oraz zwracać uwagę na pojawianie się czworonogów na plażach, co od 1 maja do 30 września jest zakazane. Kontroli zostaną poddane place zabaw, aby ustalić, czy są bezpieczne dla dzieci, czy nie przebywają na nich osoby pijące alkohol i palące papierosy. Co więcej patrol szkolny w wiosennym czasie będzie monitorować szkolne boiska i tereny przyszkolne.

- Będziemy reagować na wszystkie sygnały dotyczące nie tylko palenia odpadami ale także na wyrzucanie nieczystości w lesie, na dzikich wysypiskach oraz wylewanie ścieków i zawartości szamb na podmiejskie łąki - dodaje Wołk-Karaczewska

Podobne działania podjęli już gdańscy strażnicy, którzy przygotowania do wiosny rozpoczęli od kontroli pieców i tego, czym mieszkańcy miasta ogrzewają swoje mieszkania. Część kontroli jest prowadzonych na zlecenie gdańskiego magistratu. Dokumentacja takich spraw jest przekazywana pracownikom wydziału i to oni ostatecznie decydują o ewentualnym wszczęciu postępowania wobec sprawców zanieczyszczenia. Niektóre kontrole prowadzone są wspólnie z przedstawicielami Wydziału Środowiska.

- W 2015 roku osobom, którym udowodniono spalanie odpadów (art. 191 Ustawy o odpadach), strażnicy udzielili 110 pouczeń i wręczyli 38 mandatów. Sporządzili również jeden wniosek do sądu. Rok wcześniej (2014) pouczeń było 216, a mandatów 47. Statystyka za pierwsze dwa miesiące 2016 roku mówi o 17 pouczeniach, 4 mandatach i 1 wniosku do sądu – mówi Wojciech Siółkowski z gdańskiej straży miejskiej.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)