Szef "Solidarności" Piotr Duda drwi z TSUE
Piotr Duda odniósł się do nałożonej przez TSUE kary dla Polski za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Szef "S" stwierdził, że kara jest nieważna. "Przypominam, że jednoosobowo w trybie zabezpieczającym 22 października zawiesiłem jego działalność" - powiedział.
28.10.2021 09:36
Szef "Solidarności" skomentował wczorajszą decyzję TSUE o nałożeniu na Polskę kary miliona euro dziennie w związku z dalszym działaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
"Trybunał NIE-Sprawiedliwości Unii Europejskiej"
"Dzisiejsza kara nałożona przez Trybunał NIE-Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest nieważna. Przypominam, że jednoosobowo w trybie zabezpieczającym 22 października zawiesiłem jego działalność" - skomentował decyzję TSUE przewodniczący związku zawodowego na łamach "Tygodnika Solidarność".
- Do tego czasu Trybunał nie ma prawa orzekać - oświadczył Duda, podkreślając, że będzie musiał rozważyć sankcje w postaci dziennej kary za niepodporządkowanie się postanowieniu zabezpieczającemu.
Zobacz też: Rząd PiS szykuje odwet na UE? Wiceminister komentuje wymowny wpis
Protest "Solidarności" w obronie Turowa w Luksemburgu
W zeszły piątek 22 października związkowcy protestowali w obronie Turowa pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Wtedy to Duda przekazał postanowienie o zawieszeniu działalności Trybunału do czasu rozstrzygnięcia legalności jego funkcjonowania przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbędzie się w maju przyszłego roku. - Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE - dodał wtedy związkowiec.
Decyzja TSUE dotycząca dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
W środę Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu zdecydował o nałożeniu na Polskę kary w wysokości jednego miliona euro dziennie w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej SN.
"Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 EUR dziennie" – czytamy w środowym komunikacie prasowym TSUE.
Czytaj też: