Trwa ładowanie...

Studenci Politechniki Gdańskiej zostali mistrzami świata

Robot, autorstwa trzech studentów Politechniki Gdańskiej, wygrał mistrzostwa świata „RoboGames 2015” w San Mateo w Kalifornii. Druga ich konstrukcja dotarła do ćwierćfinałów.

Studenci Politechniki Gdańskiej zostali mistrzami świataŹródło: Materiały prasowe
d15xilz
d15xilz

– Nowa konstrukcja naszej drużyny długo czekała na swoją premierę. Nie mogliśmy trafić na bardziej wymagający debiut niż mistrzostwa świata, ale przecież do odważnych świat należy – cieszy się Szymon Zagórnik, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Konstrukcja gdańskiego zespołu okazała się być najlepszą w kategorii mikrosumo. Rywalizują w niej konstrukcje o maksymalnych wymiarach 5 cm x 5 cm i wadze 100 gram. Roboty walczą na macie. Każdy z nich zadaje ciosy autonomicznie w oparciu o algorytmy, bez zewnętrznego sterowania. Walka kończy się, gdy jeden z „zawodników” zostanie zepchnięty poza pole walki. Prace nad budową Enovy 365, bo tak nazywa się zwycięski robot, trwały kilka miesięcy.

RoboGames to, według Księgi Rekordów Guinnessa największe na świecie zawody konstruktorów robotów. Turniej każdego roku gromadzi inżynierów z całego świata, którzy współzawodniczą w ponad 50 konkurencjach takich jak walki robotów (sumo, kung-fu), czy piłka nożna androidów. Zawody zostały zorganizowane po raz pierwszy w 2004 roku, aby ułatwić współpracę osobom zajmującym się różnymi subdyscyplinami robotyki.

- Podczas samych zawodów główną trudność dla nas stanowił fakt, iż w konkursie wzięło udział mnóstwo zawodników z Meksyku. Roboty mikrosumo przez nich budowane są uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Jak się jednak okazało, nasz robot był przygotowany do walki z najlepszymi i bez problemu poradził sobie z wszystkimi innymi robotami. - mówi Szymon Zagórnik, jeden z członków zespołu.

d15xilz

Gdańscy studenci wystawili również drugą konstrukcję w rywalizacji minisumo. Roboty startujące w tej kategorii muszą mieć rozmiary nie większe niż 10 cm x 10 cm i wagę nieprzekraczającą 0,5 kg. Ich maszyna dotarła do ćwierćfinału, gdzie została zdyskwalifikowana, ponieważ sędzia uznał, iż robot startuje zbyt szybko.

W klasyfikacji medalowej całego tegorocznego turnieju zwyciężyła drużyna USA, która zdobyła we wszystkich konkurencjach 22 złote, 20 srebrnych i 19 brązowych medali. Za Amerykanami uplasowali się konstruktorzy z Meksyku oraz Brazylii. Polska zajęła w klasyfikacji medalowej ósme miejsce z jednym krążkiem.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d15xilz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15xilz
Więcej tematów