Trwa ładowanie...

Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali łazik kosmiczny. Chcą wysłać go na zawody do USA

• Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali marsjański łazik
• Chcą pojechać z nim na międzynarodowe zawody do USA
• Polacy wygrywali już je czterokrotnie

Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali łazik kosmiczny. Chcą wysłać go na zawody do USAŹródło: Politechnika Gdańska
d9mlr7j
d9mlr7j

- Wygrana w międzynarodowym konkursie byłaby wspaniała, ale nasze ambicje są większe. University Rover Challenge skupia się głównie na aspektach mechanicznych, a nam zależy, by Lem był samodzielny i inteligentny, by poruszał się bez sterowania. Być może nasz łazik okaże się troszkę wolniejszy niż inne, ale z pewnością będzie bardziej zaawansowany programistycznie - mówi Mateusz Kraiński, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, lider zespołu Nex Robotics.

''Lem'' jest łazikiem o niewielkich wymiarach. Ma 0,7 m szerokości i 0,3 m wysokości. Projekt początkowo był rozwijany w ramach zajęć dydaktycznych. Dopiero później przerodził się w przedsięwzięcie o szerszym zasięgu. Początkowo zespół składał się z pięciu osób. Obecnie jest cztery razy większy. Członkowie zespołu pochodzą z różnych wydziałów. Dlatego wykonują różnorodne zadania programistyczne, elektroniczne bądź mechaniczne, zgodne ze swoimi zdolnościami.

- W naszym gronie jest także student filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, który dzięki pracy nad łazikiem realizuje swoją drugą pasję. Postanowił nawet rozpocząć studia na Wydziale Mechanicznym. Ostatnio do ekipy dołączył też gimnazjalista. Jesteśmy otwarci na współpracę - dodaje Kraiński.

Kiedy będzie wiadomo, czy łazik weźmie udział w rywalizacji? Kwalifikacje do zawodów trwają cały czas. Dopiero na początku kwietnia okaże się, które zespoły będą testować swoje konstrukcje na pustyni Utah. Studenci planują również otworzyć firmę produkującą łaziki oraz moduły z zakresu robotyki, np. na potrzeby uczelni i innych placówek edukacyjnych.

d9mlr7j

Polscy studenci zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę swoim młodszym kolegom. W ubiegłorocznej edycji University Rover Challenge pierwsze miejsce zajął Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, a trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Polacy triumfowali w tych zawodach już czterokrotnie.

Pojedyncze osiągnięcia naszych studentów nie powinny jednak przesłaniać całościowego obrazu nauki w Polsce. Analizując ogłaszane każdego roku rankingi uniwersytetów na świecie można zobaczyć inną stronę polskiej edukacji wyższej. Przodujące polskie uniwersytety - Warszawski oraz Jagielloński zajmują miejsca dopiero w trzeciej setce. Inne krajowe uczelnie nie są notowane wcale. Wydaje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy są zbyt niskie nakłady na edukację wyższą. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że kraje tzw. starej Unii wydają na uczelnie wyższe od 1 do 2 proc. swojego PKB, a Polska tylko 0,6 - 0,7 proc. Oznacza to, że szkoły wyższe dostają w przeliczeniu ok. 1,6 tys. zł dotacji za każdego studenta.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d9mlr7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9mlr7j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj