RegionalneTrójmiastoSpór o Westerplatte. Ministerstwo kultury stawia ultimatum

Spór o Westerplatte. Ministerstwo kultury stawia ultimatum

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego jest gotowe, by podjąć rozmowy ws. przyszłości Muzeum Westerplatte z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Najpierw resort domaga się jednak cofnięcia decyzji o wyrzuceniu archeologów, którzy prowadzili na Westerplatte prace wykopaliskowe.

Spór o Westerplatte. Ministerstwo kultury stawia ultimatum
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Maciek Jaźwiecki

19.06.2019 | aktual.: 19.06.2019 19:20

Do spotkania Aleksandry Dulkiewicz z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem miało dojść 25 czerwca. Warunkiem ze strony prezydent Gdańska było zagwarantowanie udziału w rozmowach przedstawicielom kombatantów, środowisk muzealniczych oraz związanych z architektami i historykami sztuki.

Z komunikatu przesłanego przez MKiDN w środę wynika, że do spotkania może jednak nie dojść. "MKiDN jest zaskoczone, że po wielokrotnych prośbach wiceministra Jarosława Sellina o spotkanie z prezydent Gdańska i rozmowę na temat przyszłości Muzeum Westerplatte, oraz po ustaleniu terminu takiego spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani prezydent Gdańska stawia dodatkowe warunki. Stawianie warunków metodą post factum rodzi pytanie o rzeczywiste intencje pani prezydent, dotyczące przyszłości Westerplatte. MKiDN nie będzie uczestniczyło w prywatnym projekcie politycznym prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wszelkie rozmowy z Panią Prezydent będą możliwe po wycofaniu się z decyzji sprzed 3 dni o wyrzuceniu archeologów z półwyspu. W przeciwnym razie spotkanie zaplanowane na wtorek 25 czerwca nie odbędzie się" - czytamy.

Resort podkreśla również, że dzięki pracom archeologów, które są prowadzone od 2016 roku, udało się pozyskać 50 tys. nowych artefaktów, z których część może trafić do ekspozycji muzealnej. Jednocześnie MKiDN zaznacza, że dotychczas przebadano zaledwie ok. 3 proc. półwyspu. - Badania te zostały brutalnie przerwane przez prezydent Gdańska, co jednoznacznie świadczy o braku dobrej woli w dążeniu do wspólnego upamiętnienia tego świętego miejsca - pisze ministerstwo kultury.

W dalszej części komunikatu resort podkreśla, że to wiceminister Jarosław Sellin jako pierwszy wyszedł z inicjatywą spotkania z prezydent Gdańska - po raz pierwszy 29 stycznia tego roku. MKiDN podkreśla, że mimo wielu prób nawiązania kontaktu z Aleksandrą Dulkiewicz, ta zainteresowała się sprawą dopiero wtedy, gdy PiS przygotowało specustawę dotyczącą budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Rząd oferuje władzom Gdańska 150 mln złotych na budowę muzeum. Gdański ratusz twierdzi jednak, że PiS próbuje wykorzystać sprawę Westerplatte politycznie i przygotowało projekt specustawy w tej sprawie "na kolanie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (861)