Polski statek uratował kolejnych imigrantów z Afryki
Statek Polskich Linii Oceanicznych "Żerań" uratował na Morzu Śródziemnym grupę 91 libijskich uchodźców, którzy chcieli przedostać się na pontonie na Sycylię. Marynarze przyjęli dodatkowo 103 osoby uratowane przez włoską marynarkę wojenną.
- Statek w odległości około 50 mil od portu znalazł uchodźców, którzy byli na tonącym gumowym pontonie. Część tych osób znajdowała się w wodzie, dlatego ratownicy podali im niezwłocznie środki ratunkowe. Niestety, znaleźliśmy pięć osób martwych - poinformował Roman Woźniak, prezes zarządu Polskich Linii Oceanicznych.
To kolejna tego typu akcja z udziałem statku "Żerań". W połowie kwietnia ta sama jednostka uratowała ponad dziewięćdziesięcioosobową grupę uciekinierów z Libii. Wówczas na pontonie znajdowało się 71 mężczyzn, 19 kobiet i troje małych dzieci, w tym dwoje niemowląt będących w bardzo ciężkim stanie. Pomocy dzieciom udzieli wówczas helikopter wysłany przez włoską armię.
Od grudnia ubiegłego roku Unia Europejska realizuje wart 3 mln euro program „Tryton”. Jego głównym celem jest zabezpieczenie granic Wspólnoty. Swym zasięgiem obejmuje obszar 30 mil morskich od wybrzeży UE. Tym samym obowiązek ratowania imigrantów na pełnym morzu jest przeniesiony na armatorów. Stanowi to duży problem dla kapitanów jednostek. Jeżeli statek przyjmie imigranta może spotkać się z problemami w urzędzie imigracyjnym docelowego portu. W skrajnych wypadkach nielegalny imigrant może zostać odesłany do kraju zamieszkania na koszt armatora. Z drugiej strony, kapitan ignorujący prośbę o pomoc może zostać posądzony o popełnienie przestępstwa.
Wedle danych opublikowanych przez Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich imigranci z północnej Afryki przedostają się do Europy poprzez Hiszpanię, Francję, Włochy oraz Maltę. Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny wynika, iż od początku tzw. Arabskiej Wiosny o azyl i możliwość pobytu we wspomnianych krajach poprosiło prawie pół miliona uciekinierów. Ciężar przyjmowania imigrantów najsilniej odczuwa Malta oraz Włochy. Wcześniej do Unii Europejskiej przybywało tylko ok 40 tys. imigrantów. Jednocześnie szacuje się, że w okresie 2011-2014 życie podczas przeprawy przez Morze Śródziemne straciło ponad 5 tys. osób. Oznacza to, że 3 procent wszystkich imigrantów nigdy nie dociera do celu.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .