PGE zaprasza wszystkich do bywania w Muzeum Narodowym w Gdańsku
PGE Polska Grupa Energetyczna objęła mecenatem Muzeum Narodowe w Gdańsku. To już szósta instytucja muzealna, która trafiła pod opiekę spółki, zyskując finansowe wsparcie m.in. przy organizacji nadchodzących wystaw czasowych oraz zajęć edukacyjnych.
Gdańsk może poszczycić się wieloma wspaniałymi instytucjami kultury i sztuki, które łączy tradycja, chęć nieustannego rozwoju oraz bogata oferta skierowana do odbiorców w każdym wieku. Jedną z nich jest Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Placówka ma siedem oddziałów, w których zgromadzono ponad 60 tys. obiektów. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, jedno z najlepiej zachowanych na świecie dzieł malarstwa niderlandzkiego. Nie brakuje też polskiego malarstwa XIX i XX w. MNG może poszczycić się pracami Boznańskiej, Matejki, Gierymskiego, Podkowińskiego, Malczewskiego i wielu innych reprezentantów rodzimej sztuki. Na ekspozycji stałej znajdziemy także obrazy takich artystów jak m.in. Pieter Brueghel Młodszy, Jan Brueghel Starszy, Paul Vredeman de Vries, Jan Fyt czy Jacob Swanenburgh.
Nikt chyba nie wątpi, że instytucja z tak cennymi zasobami zasługuje na szeroki rozgłos oraz wsparcie. I tak się właśnie stało. PGE Polska Grupa Energetyczna objęła Muzeum Narodowe w Gdańsku mecenatem. Spółka wspiera polską kulturę , a wśród jej "podopiecznych" znajduje się już 21 instytucji. Co dla gdańskiego Muzeum Narodowego oznacza mecenat PGE?
Odważna polityka kulturalna
Mecenat PGE to dla Muzeum Narodowego w Gdańsku milowy krok na drodze dalszego rozwoju. Kolejny, bo rok temu gdańska instytucja również miała powody do świętowania. Po latach starań MNG zyskało status muzeum państwowego, czyli finansowanego z budżetu centralnego państwa. Wcześniej pieczę nad instytucją sprawował samorząd województwa. Obecnie, jako placówka państwowa, gdańskie muzeum podlega wyłącznie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Podjęliśmy tę decyzję z dwóch powodów. Przede wszystkim budżet centralny ma większe możliwości finansowe niż samorządy, i to z jego środków powinny utrzymywać się tego typu placówki. Do tego Muzeum Narodowe w Gdańsku jest instytucją na wysokim poziomie i należy jej się prestiż oraz wsparcie. Ten krok wpisuje się w naszą politykę muzealną, od pewnego czasu bezpośrednio finansujemy wiele tego rodzaju instytucji, także tych, które aspirują do rangi narodowych – zwraca uwagę prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Co dla muzeów oznacza ministerialna kuratela? Prof. Gliński tłumaczy, że dzięki wsparciu z budżetu centralnego instytucje te mogą się dynamicznie rozwijać i dokonywać odważniejszych zakupów do kolekcji muzealnych. – W ostatnich czasach kupiliśmy m.in. dzieła Tycjana, Brueghela, Chagalla czy Łempickiej. Zwiększyliśmy też o ponad 100 proc. liczbę instytucji, którymi opiekuje się budżet centralny. Prowadzimy politykę kulturalną w sposób odważny, zapewniający większe wsparcie dla instytucji kultury. To sprawia, że służąca dobru publicznemu oferta kulturalna znacznie się poszerza – zauważa prof. Piotr Gliński.
Zapraszamy do bywania w Muzeum Narodowym w Gdańsku
Mecenat kultury
Muzeum Narodowe w Gdańsku, którym już od roku opiekuje się resort kultury, zyskało właśnie drugiego protektora – PGE Polską Grupę Energetyczną.
– Muzeum Narodowe w Gdańsku ma w swoich zbiorach 62 tys. dzieł sztuki. Co prawda, tylko 10 proc. może być eksponowane, ale liczymy, że w przyszłości uda się pozyskać kolejne lokalizacje, gdzie będziemy mogli prezentować więcej obiektów. Cieszę się, że możemy podjąć współpracę i wspierać dalsze działania tej instytucji. Nie tylko z pasji oraz z potrzeby serca, ale także z obowiązku budowania wspólnoty narodowej – przyznaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W Polsce wśród mecenatów kultury prym wiedzie PGE Polska Grupa Energetyczna. Spółka ma pod swoimi skrzydłami ponad 20 instytucji związanych z kulturą. Jest to m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Opera i Filharmonia Podlaska czy Polska Filharmonia Bałtycka. Do tego prestiżowego grona dołączyło właśnie Muzeum Narodowe w Gdańsku, a to zapewne nie koniec mecenasowskiej działalności spółki na rzecz kultury.
– Pieniądze przeznaczone na kulturę ze Skarbu Państwa okazały się znacznie większe niż dotychczas. Widzimy, jak zmieniają się muzea w Polsce, jak stają się bardziej nowoczesne, dzięki czemu kultura jest bardziej powszechna. PGE z sukcesem wspiera działalność edukacyjną w muzeach. Co czwarty uczeń w Polsce w zeszłym roku uczestniczył w zajęciach muzealnych współfinansowanych przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Prawie milion dzieci skorzystało w ubiegłym roku z zajęć, które wspieraliśmy w muzeach w całej Polsce. Będziemy kontynuowali te działania – deklaruje prezes PGE.
– Chciałbym bardzo podziękować za wsparcie, z którego na co dzień czerpiemy. Ponad 20 mln zł dotacji podmiotowej plus pieniądze z dotacji celowych na konkretne działania muzealne to są bardzo duże fundusze. Czujemy odpowiedzialność za ich wydatkowanie – zapewnia Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zapraszamy wszystkich do bywania
To chwytliwe hasło było myślą przewodnią ostatniej kampanii PGE, która miała na celu zachęcenie odbiorców do korzystania z szerokiej oferty polskich instytucji kultury. A jest gdzie bywać, bo w naszym kraju działa aż 939 muzeów i instytucji muzealnych, z czego 6 największych wspiera PGE Polska Grupa Energetyczna.
Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kulturalną perłą Pomorza. Dzięki kurateli PGE zbiory tej placówki poszerzą się o kolejne dzieła, a harmonogram wydarzeń o ciekawe wystawy oraz zajęcia edukacyjne.
A takie inicjatywy są potrzebne, na co wskazują wyniki badania dot. m.in. aktywności kulturalnej wśród dzieci i młodzieży, przeprowadzonego w 2023 roku na zlecenie PGE przez firmę Brainlab. Uzyskane dane pokazują, że tylko co trzecie dziecko interesuje się kulturą i sztuką oraz odwiedza kina, muzea, wystawy i teatry. Dlatego projekty, jak ten realizowany w Muzeum Narodowym w Gdańsku, są ważne, aby rozwijać wśród najmłodszych zainteresowanie kulturą i sztuką.
Zgodnie z umową zawartą z gdańskim Muzeum Narodowym PGE obejmie mecenatem wszystkie wydarzenia, wystawy i projekty specjalne organizowane w siedzibie głównej, jak i w jego sześciu oddziałach (Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie, Oddziale Etnografii w Spichlerzu Opackim, Oddziale "Zielona Brama", Muzeum Hymnu Narodowego w dworku Józefa Wybickiego w Będominie koło Kościerzyny, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim oraz NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki).
WP Wiadomości na: