Na Pomorzu brakuje krwi. Najgorzej jest z grupą zero
Na Pomorzu znowu brakuje krwi. Najgorzej jest z grupą 0, której nie ma praktycznie wcale. Wraz z rozpoczęciem lata dawcy wyjechali na wakacje, ale nie zmniejszyła się liczba przeprowadzanych zabiegów. Regularnie krew oddaje tylko 25 proc. z 2,8 mln zarejestrowanych osób.
21.08.2015 | aktual.: 22.08.2015 09:32
- Na dziś mamy tylko 50 jednostek krwi 0 Rh plus. Aby normalnie pracować, powinniśmy mieć przynajmniej trzy razy tyle. Brakuje właściwie wszystkich grup, ale naprawdę dramatyczna sytuacja jest z grupami 0. Swoimi zapasami dzielą się z nami centra ze Słupska i Olsztyna, ale to nie pozwala na normalne funkcjonowanie - tłumaczy Wirtualnej Polsce Małgorzata Szafran z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku.
Wakacje nie oznaczają przerwy dla szpitali. Wiele z nich pracuje nawet intensywniej niż poza okresem letnim. Pacjenci planują zabiegi na czerwiec, lipiec i sierpień. Tradycyjnie najwięcej krwi potrzebują oddziały, na których operuje się najczęściej – kardiochirurgia, ortopedia, chirurgia czy hematologia. Bez płynnej tkanki łącznej nie może odbyć się żaden przeszczep serca, nerki czy szpiku. Dlatego też gdański oddział, co tydzień organizuje akcje zbiórki krwi. Większość zadeklarowanych dawców jest wciąż na wakacjach, dlatego trudno uzyskać odpowiedni zapas.
- Poza okresem wakacyjnym prowadzimy róże akcje promujące zbiórkę krwi. Wówczas potrafi się do nas zgłosić 250 osób. W ten sposób pozyskujemy łącznie nawet 400 jednostek. Obecnie pozyskujemy 120-130 jednostek - mówi Wirtualnej Polsce Anna Jaźwińska-Curyłło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku.
W bazach dawców krwi figuruje ponad 2,8 mln osób. Tylko 25 proc. z nich regularnie oddaje krew. Jednocześnie wzrasta liczba osób zgłaszających się do punktów RCKiK, ale nie przekłada się to na wzrost liczby dawców. Z roku na rok zwiększa się bowiem liczba osób odrzuconych przez lekarzy ze względów medycznych. Najczęstszymi przyczynami niezakwalifikowania potencjalnych dawców jest zbyt niskie stężenie hemoglobiny lub złe wyniki innych badań, przyjmowanie leków, ostre choroby układu oddechowego, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .