Mieszkańcy Gdańska w końcu doczekają się nowej kładki na Ołowiankę
• W maju ruszy budowa kładki na Ołowiankę
• O inwestycji mówiło się od 2007 roku
• Części mieszkańców nie podoba się planowana inwestycja
- Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to maj 2016 r., zakończenie - maj 2017 r. Koszt realizacji znany będzie po wyłonieniu najkorzystniejszej oferty i wykonawcy robót. Przewiduje się, że kładka będzie w sezonie letnim otwierana i zamykana według z góry określonego grafiku czasowego, do którego powinien zostać dostosowany rozkład ruchu jednostek pływających - informuje Agnieszka Zakrzacka, główny specjalista w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Jak działać będzie kładka? Mostek pieszo-rowerowy będzie mieć 70,5 m długości i od 6,7 m do 10,5 m. szerokości. Jego 40-metrowa część będzie poodnoszona, aby umożliwić żeglugę. Podczas wakacji zwodzenie kładki będzie odbywać się według harmonogramu. Plan otwarcia i zamknięcia zostanie udostępniony w prasie, informatorach oraz stronach internetowych. Pozwoli to na dostosowanie ruchu wodnego do możliwości. Poza sezonem turystycznym kładka będzie najprawdopodobniej otwierana "na żądanie" - bezpośrednio przed statkiem.
List intencyjny w sprawie budowy kładki podpisano w 2007 roku. Przez wiele lat inwestycji nie udało się rozpocząć ze względu na brak środków. Dodatkowo wiele wątpliwości wyrażali mieszkańcy miasta. W maju ubiegłego roku członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Stowarzyszenia Nasz Gdańsk przesłali do Ministerstwa Kultury protest w sprawie planowanej inwestycji. Miejscy aktywiści podkreślali w nim wpływ konstrukcji na historyczną panoramę miasta oraz zbędność kładki w tym miejscu. Ostatecznie urzędnicy podtrzymali zgodę na budowę.
- Kładka to jest zbrodnia na mieście! Jej pomysłodawcy okazują Gdańskowi pogardę. Kładka psuje widok i przeszkadza ruchowi statków. Ma kosztować 13 mln zł. Za te pieniądze można znaleźć dużo lepsze rozwiązanie, na przykład promy i estetyczne stateczki pływające między brzegami - mówił w grudniu prof. Andrzej Januszajtis ze Stowarzyszenia ''Nasz Gdańsk''.
To nie jedyna inwestycja mostowa, która będzie realizowana w Śródmieściu. W lutym wybrano bowiem zwycięski projekt obrotowej kładki, łączącej cypel Wyspy Spichrzów oraz Długie Pobrzeże. Wejście do wartego 10 mln zł obiektu ma znajdować się na wysokości Bramy św. Ducha. Inwestor planuje ruszyć z budową w listopadzie przyszłego roku. Jej realizacja potrwa do grudnia 2018.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .