Mammobusy wyjadą na ulice Pomorza. Pojazdy wspomogą kobiety w wykrywaniu nowotworów piersi
Na terenie Pomorza będą dostępne cztery autobusy wyposażone w zaawansowane mammografy cyfrowe. Projekt dedykowany kobietom w wieku od 50 do 69 lat, ma pozwolić na szybszą diagnozę chorób nowotworowych piersi.
Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyła się oficjalna prezentacja mammobusów. Głównym ich celem jest ułatwienie wykonania badań kobietom w mniejszych miejscowościach na terenie Pomorza.
Mammobusy na Pomorzu. Wcześnie postawiona diagnoza jest kluczowa
W przypadku nowotworów piersi profilaktyka oraz szybkość diagnozy jest kluczowa, ponieważ wpłynie na skuteczniejsze leczenie. Sprzęt ma umożliwić wykonanie około 32 tysięcy badań rocznie.
Czytaj także: Pracownicy szpitala w Słupsku donoszą na dyrekcję: lekarze z zagranicy nie mają uprawnień
- Niestety profilaktyka chorób piersi jest na bardzo niezadowalającym poziomie. Kobiety w Polsce, a w tym na Pomorzu, jeszcze zbyt rzadko się badają. Skorzystanie z tych usług pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym etapie — mówiła podczas konferencji Agnieszka Kapała Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.
- Profilaktyka jest najważniejsza w całokształcie chorób nowotworowych. Jest tańsza od leczenia. Kobieta, która bada swoje piersi i jest w miarę szybko zdiagnozowana choroba, tak skuteczne jest leczenie i lżejsze. Szybko uchwycona choroba nowotworowa w 90 procentach daje wyleczenie. Dlatego badanie jest ważne - dodaje Anna Ziemiańska, prezes gdańskiego stowarzyszenia kobiet "Amazonki".
Mammobusy na Pomorzu. Technologia cyfrowa zdrowsza niż tradycyjna
Mammobusy posiadają specjalne oprogramowanie redukujące ucisk piersi, a także są wyposażone w sprzęt, mający emitować mniej szkodliwe promieniowanie rentgenowskie, niż te powszechnie używane.
- Można powiedzieć, że jest to zdrowsze badanie. Mammobusy są wyposażone w technologię cyfrowa, która dzięki swojemu zaawansowaniu sprawia, że promieniowanie o którym mówi się, że jest szkodliwe, jest zminimalizowane. W stosunku do aparatu analogowego jest to około 50 proc. tej dawki- mówi Andrzej Stencel z Geneva Trust Polska.
Całkowita wartość projektu, to prawie 6,1 milionów złotych, z czego ponad 5,1 milionów złotych to dofinansowanie unijne, a ponad 600 tysięcy złotych to współfinansowanie z budżetu państwa. Środki z Unii Europejskiej przyznane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.