Trwa ładowanie...

Mammobusy wyjadą na ulice Pomorza. Pojazdy wspomogą kobiety w wykrywaniu nowotworów piersi

Na terenie Pomorza będą dostępne cztery autobusy wyposażone w zaawansowane mammografy cyfrowe. Projekt dedykowany kobietom w wieku od 50 do 69 lat, ma pozwolić na szybszą diagnozę chorób nowotworowych piersi.

Mammobusy na Pomorzu. Technologia cyfrowa zdrowsza niż tradycyjna
Mammobusy na Pomorzu. Technologia cyfrowa zdrowsza niż tradycyjna Źródło: East News, fot: JAKUB STEINBORN
d257btq
d257btq

Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyła się oficjalna prezentacja mammobusów. Głównym ich celem jest ułatwienie wykonania badań kobietom w mniejszych miejscowościach na terenie Pomorza.

Mammobusy na Pomorzu. Wcześnie postawiona diagnoza jest kluczowa

W przypadku nowotworów piersi profilaktyka oraz szybkość diagnozy jest kluczowa, ponieważ wpłynie na skuteczniejsze leczenie. Sprzęt ma umożliwić wykonanie około 32 tysięcy badań rocznie.

- Niestety profilaktyka chorób piersi jest na bardzo niezadowalającym poziomie. Kobiety w Polsce, a w tym na Pomorzu, jeszcze zbyt rzadko się badają. Skorzystanie z tych usług pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym etapie — mówiła podczas konferencji Agnieszka Kapała Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Ból głowy i zmęczenie może oznaczać nowotwór. Specjalista wyjaśnia i apeluje

- Profilaktyka jest najważniejsza w całokształcie chorób nowotworowych. Jest tańsza od leczenia. Kobieta, która bada swoje piersi i jest w miarę szybko zdiagnozowana choroba, tak skuteczne jest leczenie i lżejsze. Szybko uchwycona choroba nowotworowa w 90 procentach daje wyleczenie. Dlatego badanie jest ważne - dodaje Anna Ziemiańska, prezes gdańskiego stowarzyszenia kobiet "Amazonki".

d257btq

Mammobusy na Pomorzu. Technologia cyfrowa zdrowsza niż tradycyjna

Mammobusy posiadają specjalne oprogramowanie redukujące ucisk piersi, a także są wyposażone w sprzęt, mający emitować mniej szkodliwe promieniowanie rentgenowskie, niż te powszechnie używane.

- Można powiedzieć, że jest to zdrowsze badanie. Mammobusy są wyposażone w technologię cyfrowa, która dzięki swojemu zaawansowaniu sprawia, że promieniowanie o którym mówi się, że jest szkodliwe, jest zminimalizowane. W stosunku do aparatu analogowego jest to około 50 proc. tej dawki- mówi Andrzej Stencel z Geneva Trust Polska.

Całkowita wartość projektu, to prawie 6,1 milionów złotych, z czego ponad 5,1 milionów złotych to dofinansowanie unijne, a ponad 600 tysięcy złotych to współfinansowanie z budżetu państwa. Środki z Unii Europejskiej przyznane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

d257btq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d257btq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d257btq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj