RegionalneTrójmiastoKażdego roku rodzi się w Polsce prawie tysiąc dzieci chorych na FAS

Każdego roku rodzi się w Polsce prawie tysiąc dzieci chorych na FAS

Do spożywania alkoholu w czasie ciąży przyznaje się 30 proc. matek. Każdego roku w Polsce rodzi się prawie tysiąc dzieci z zespołem FAS. Trójmiejska rekordzistka miała we krwi 4,2 promila alkoholu. Aktualnie gdyńscy śledczy prowadzą podobną sprawę.

Każdego roku rodzi się w Polsce prawie tysiąc dzieci chorych na FAS
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta bosman1
Tomasz Gdaniec

Gdyński dyspozytor odebrał dramatyczne zgłoszenie. Znajdująca się pod wpływem alkoholu 34-letnia matka urodziła dziecko w ósmym miesiącu ciąży. Oboje natychmiast trafiły do szpitala, a sprawą zajęła się policja. Przeprowadzone badanie wykazało, że dziewczynka miała 1,5 promila alkoholu we krwi. Matkę zatrzymano zaraz po opuszczeniu szpitala. Dziecko znajduje się pod opieką gdyńskiego MOPS-u.

Polskie prawo chroni dziecko od momentu rozpoczęcia akcji porodowej. Dlatego śledczy muszą udowodnić, że kobieta piła już po rozpoczęciu porodu, albo jej wcześniejszy kontakt z alkoholem negatywnie wpłynął na rozwój dziecka. O tym zadecydują biegli.

- Nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych wobec kobiety, ponieważ praktycznie przyznała się do picia alkoholu w czasie ciąży i nie była wcześniej karana. Przygotowujemy materiał do przesłania biegłym. Ich opinia zostanie sporządzona w ciągu 4-6 tygodni – mówi Wirtualnej Polsce Małgorzata Goebel, szefowa gdyńskiej prokuratury rejonowej.

W Gdyni już raz doszło do podobnego przypadku. Pięć lat temu pijana 31-letnia kobieta urodziła w karetce dziewczynkę. Podczas badań okazało się, że dziecko miało 4,2 prom. alkoholu we krwi. W tym wypadku śledczym udało się doprowadzić do skazania, ponieważ udowodnili, że matka piła mimo rozpoczęcia akcji porodowej. Gdy odeszły jej wody, zmieniła spodnie na suche i kontynuowała libację. Ostatecznie matkę skazano na trzy lata więzienia.

Z przeprowadzonych dwa lata temu badań wynika, że po napoje wyskokowe w czasie ciąży sięga nawet 30 proc. kobiet. Jednocześnie zdecydowana większość z nich przyznaje, że spożycie dużych ilości alkoholu stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia matki (96,2 proc.) oraz płodu (98,6 proc.). Wbrew pozorom najczęściej po alkohol wcale nie sięgają kobiety z wiejskich środowisk patologicznych, ale właśnie dobrze wykształcone mieszkanki większych miast.

- Zazwyczaj są to osoby, które straciły kontrolę nad własnym życiem. Mają poczucie beznadziejności. Głównymi przyczynami są uzależnienia oraz problemy psychiczne, np. depresja. Problemy pojawiają się wraz z przemocą w rodzinie. Wiele kobiet skarży się na brak należytego wsparcia i pomocy – mówi Wirtualnej Polsce Katarzyna Okulicz-Kozaryn z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Skutki picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży są widoczne zaraz po porodzie. Noworodki mające kontakt z alkoholem są mniejsze i lżejsze. Charakteryzują się szeroko rozstawionymi oczami, płaską twarzoczaszką oraz wąską górną wargą. Dalsze skutki uwidaczniają się wraz z rozwojem dziecka. Pojawiają się opóźnienia w rozwoju, trudności w komunikacji oraz w nauce. Iloraz inteligencji jest obniżony, a usamodzielnienie się stwarza poważne problemy.

Dzień Świadomości FAS jest relatywnie młodym świętem. Po raz pierwszy obchodzone było w 1999 roku w Nowej Zelandii. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problematykę spożywania alkoholu podczas ciąży. W Polsce wydarzenie obchodzone było po raz pierwszy w 2001 roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)