RegionalneTrójmiastoPomorze. Gmina nie podała informacji o koszcie katechezy. Jest decyzja

Pomorze. Gmina nie podała informacji o koszcie katechezy. Jest decyzja

Gmina Szemud w powiecie wejherowskim nie chciała odpowiedzieć na pytania Świeckiej Szkoły o koszty lekcji religii w publicznych szkołach. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które podjęło w tej sprawie decyzję.

Świecka Szkoła pyta samorządy o koszty lekcji religii
Świecka Szkoła pyta samorządy o koszty lekcji religii
Źródło zdjęć: © East News | Tadeusz Koniarz
Rafał Mrowicki

02.09.2021 15:58

Gdański prawnik i działacz Nowej Lewicy Piotr Pawłowski zbiera dane o kosztach lekcji religii w polskich szkołach w roku szkolnym 2019/20. W ramach jego akcji Świecka Szkoła zapytano wszystkie gminy oraz powiaty w ramach dostępu do informacji publicznej. Na podstawie odpowiedzi samorządów, które odpowiedziały na pytania, oszacowali koszty lekcji religii w publicznych szkołach na co najmniej 1,4 mld zł.

Gmina Szemud nie odpowiada

Część samorządów nie odpowiedziała na pytania i nie podała danych. Wśród nich była kaszubska gmina Szemud w powiecie wejherowskim. Tłumaczono to, że dane te są informacjami przetworzonymi, a ich zgromadzenie może wiązać się z kosztami dla urzędu. Ponadto zdaniem samorządu pytanie o takie dane powinno zawierać szczególny interes publiczny, a gmina takiego się nie dopatrzyła.

Piotr Pawłowski odwołał się w tej sprawie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Z początkiem września przyszła decyzja SKO.

Orzeczenie wskazuje, że ten rodzaj informacji stanowi informację publiczną, a gmina powinna jej udzielić. "Okolicznością w sprawie bezsporną jest to, że informacje, których udostępnienia oczekuje wnioskodawca, stanowią informację publiczną, dotyczą bowiem majątku jednostki sektora finansów publicznych" - czytamy w decyzji.

Możliwe kolejne odwołania

Z rozstrzygnięcia zadowolony jest Piotr Pawłowski.

- Bardzo chciałbym znać odpowiedź na pytanie, czy jest szansa odpowiedzi na nasze pytania. Mam nadzieję, że pan wójt się zreflektuje i udzieli nam informacji. Z rozmów z urzędnikami z różnych gmin wiem, że zebranie tych informacji polega na rozesłaniu wiadomości do szkół i zsumowaniu tych liczb przez urzędnika. Nie jest to informacja przetworzona - powiedział Piotr Pawłowski w rozmowie z WP.

Prawnik nie wyklucza składania kolejnych wniosków do SKO ws. innych samorządów, które nie udzieliły odpowiedzi. Mówi, że gdyby trzeba było działać tak

- Gminy powinny udzielać tych informacji. Może dzięki temu gminy, które odmawiały podania danych, zrozumieją swój błąd - dodał prawnik.

Na odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji SKO wójt gminy Szemud ma 14 dni. Próbowaliśmy uzyskać komentarz z urzędu gminy, ale nie odpowiedziano na naszą próbę kontaktu.

Pytania do samorządów

W badaniu Świeckiej Szkoły rozesłano pytania do wszystkich polskich gmin (2477) i powiatów (380 powiatów, w tym 66 miast na prawach powiatu). Merytoryczne odpowiedzi nadeszły od 2011 gmin (81,2 proc.) oraz 179 powiatów (57 proc.). Chodzi tu o rok szkolny 2019/2020. Ruch dąży do usunięcia lekcji religii z publicznych szkół.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)