"Iustitia nie uzna kompromisów w sprawie praworządności"
W sobotę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczysta gala zorganizowana z okazji 30-lecia powstania sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia. Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zapowiedział głosowanie nad dalszym losem KRS w tej organizacji.
18.09.2021 20:07
W sobotni wieczór sędziowie zrzeszeni w stowarzyszeniu Iustitia spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Nie zabrakło deklaracji dotyczących praworządności w Polsce.
Największe stowarzyszenie sędziowskie w Polsce
Iustitia to największe w Polsce stowarzyszenie sędziowskie. Zrzesza przeszło 30 procent sędziów w Polsce. W sobotę sędziowie spotkali się, żeby uczcić 30-lecie działalności stowarzyszenia.
30-lecie Stowarzyszenia Sędziów Polskich
Galę otworzyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która jako gospodarz powitała zgromadzonych sędziów. Po niej miejsce na scenie zajął szef stowarzyszenia, Krystian Markiewicz.
Przypomniał on parę historycznych wątków sprzed lat. Markiewicz skupił się jednak w głównej mierze na teraźniejszości i przyszłości. W mocnych słowach wypowiedział się na temat niszczenia praworządności i przypomniał, że obowiązkiem sędziów jest o tę praworządność walczyć.
"Iustitia nie uzna kompromisów w sprawie praworządności w Polsce"
Markiewicz stanowczo podkreślił rolę niezależnych sądów w Polsce. - Iustitia nie uzna kompromisów w sprawie praworządności w Polsce. Wielu sędziów dotknęły represje ze strony władzy. Wielu z nas zachowało się przyzwoicie i nie identyfikuje się z nową Krajową Radą Sądownictwa. Wielu z was nie dba o lepsze stanowisko dla siebie, kierując się wyższymi dobrem. Opcja "reset"w sprawie praworządności też nie wchodzi w grę. My chcemy ten system naprawić - powiedział do słuchających go na miejscu sędziów.
Sędziowie z zagranicy solidarni z polskimi
Do zgromadzonych przemówił również prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, holenderski sędzia Kees Sterk. Zapewnił on polskich sędziów o wsparciu kolegów z zagranicy. Przemówienie zakończył, zwracając się do obecnych na sali w języku polskim - "za wolność naszą i waszą".
Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zapowiedział również głosowanie nad przyszłością KRS w tej organizacji.