Trwa ładowanie...
d2rl9zm

Internet przez chello satelitarne - już w Gdańsku i Szczecinie

(inf. własna)

d2rl9zm
d2rl9zm

Od wtorku mieszkańcy Gdańska, a od czwartku - Szczecina będą mogli korzystać z szybkiego dostępu do Internetu przez chello satelitarne oferowanego przez UPC Polska. Nowa usługa będzie dostępna za pośrednictwem platformy cyfrowej Wizja TV; tym samym oferta ta obejmie już 6 polskich miast (po Warszawie, Katowicach, Krakowie i Poznaniu).

Chello umożliwia korzystanie z zasobów sieci indywidualnym użytkownikom. Oferta jest alternatywą dla korzystania z modemów i trzeba przyznać, że techniczne rozwiązania i jakość produktu jakim jest ta usługa, stanowią konkurencję na rynku dostawców Internetu. Można było o się o tym przekonać podczas prezentacji produktu na wtorkowej konferencji prasowej w Gdańsku zorganizowanej z okazji uruchomienia tej usługi w Trójmieście.

Jak to działa? Abonent chello wysyła informację przez zwykłą linię telefoniczną (korzystając ze specjalnego numeru dostępowego), używając modemu. Informacja odnaleziona w Internecie jest następnie przekazywana za pomocą szybkiego łącza satelitarnego do użytkownika. Autorzy projektu wykorzystują w strukturze sieci transponder satelity Astra 1G. Każdy użytkownik ma swój numer IP, można więc kontrolować przepustowość transpondera i w wypadku nagłego wzrostu liczby użytkowników, grożącego przeciążeniem łącza, uruchomić jeden z 12 transponderów rezerwowych. Dodatkową atrakcją tej usługi jest pakiet aplikacji: np. telewizja cyfrowa kanałów niekodowanych w Wizji TV.

d2rl9zm

Główną zaletą tej usługi jest szybkość połączeń, niemalże 25-krotnie większa w porównaniu z przeciętnymi połączeniami modemowymi. Poza tym stałe połączenie do kanału dosyłowego, sygnał telewizyjny w komputerze jako dodatkowa usługa, dostęp do kanałów telewizyjnych oraz (a może przede wszystkim) duża prędkość ściągania plików. "Wadą" natomiast koszt eksploatacji: abonament miesięczny 120 zł, choć porównując z dostępnymi na rynku cenami jest nadal atrakcyjna cena. Abonent chello musi też wydać 1200 zł depozytu na kartę PC i antenę satelitarną. No i oczywiście rachunek telefoniczny za połączenia modemowe. Specjalne ulgi stosuje się dla abonentów Wizji TV, do końca maja trwa promocja.

W chello satelitarnym - czyli internetowym łączu satelitarnym - sygnał początkowy jest wysyłany przez tradycyjne połączenie telefoniczne (modem dial-up), natomiast odpowiedź dociera do użytkownika poprzez szybkie łącza satelitarne. Wykorzystanie nowoczesnych technologii zapewnia dużą szybkość uzyskiwania danych z zasobów Internetu. Dzięki chello Internauci mają też możliwość korzystania z poczty elektronicznej i zamieszczania na serwerze własnych stron WWW.

Karolina Szarmach (WP)

d2rl9zm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rl9zm
Więcej tematów