RegionalneTrójmiastoGdańska prokuratura okręgowa przejęła śledztwa ws. oszustów mieszkaniowych

Gdańska prokuratura okręgowa przejęła śledztwa ws. oszustów mieszkaniowych

• Gdańska "okręgówka" przejęła śledztwa w sprawie wyłudzeń mieszkań
• Połączono dziewięć śledztw
• Prok. Paszkiewicz: jednocześnie monitorowane są inne postępowania, w tym umorzone

Gdańska prokuratura okręgowa przejęła śledztwa ws. oszustów mieszkaniowych
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Tomasz Gdaniec

07.06.2016 | aktual.: 07.06.2016 10:49

- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, po wykonaniu niezbędnych czynności, podjęła decyzję o przejęciu do dalszego prowadzenia śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk - Śródmieście, dotyczącego doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu pokrzywdzonych - pożyczkobiorców. Stało się to poprzez zawarcie w formie aktu notarialnego umów pożyczek oraz umów przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie - informuje prok. Tatiana Paszkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Czego dotyczy postępowanie? Oszuści żerowali na naiwności oraz skomplikowanej sytuacji życiowej swoich ofiar. Osoby, ceny i mieszkania zmieniały się, ale sposób postępowania zawsze był ten sam. Do gdańszczan z problemami finansowymi zgłaszały się firmy oferujące szybkie kredyty pod zastaw nieruchomości bez badania historii spłat i zdolności kredytowej. Wątpliwości ofiar nie wzbudzał fakt, że na notarialnej umowie wpisywano realną wartość domu, oni zaś otrzymywali o wiele niższą kwotę - potrzebną do spłaty zadłużenia. Tłumaczono to względami formalnymi. Prawdziwe warunki umowy miały odpowiadać tym ustalonym ustnie. Całą procedurę poświadczano aktem notarialnym. Tym samym pojawiały się pozory legalności. Kiedy ofiary oddawały pieniądze, które faktycznie otrzymały, pożyczkodawcom przypominało się, że trzeba spłacić resztę długu. Dokładnie tyle, ile zapisano w akcie notarialnym. Wtedy oszukani klienci tracili swoje domy.

- Śledztwo objęło 8 postępowań z lat 2015-2016, uprzednio rejestrowanych odrębnie w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk - Śródmieście, do których dołączono również postępowanie z Prokuratury Rejonowej Gdańsk - Wrzeszcz. Jednocześnie monitorowane są inne postępowania, w tym umorzone - dodaje prok. Paszkiewicz.

Liczba przestępstw związanych z oszustwami rośnie. W 2010 roku zanotowano ich ponad 86 tys., a dwa lata temu - przeszło 101 tys. Za oszustwo grozi do 10 lat więzienia.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (0)