Trwa ładowanie...

Gdańsk. Konferencja o "Solidarności" z rządowych pieniędzy. Honorowymi gośćmi abp Głódź i abp Jędraszewski

Wkrótce w Gdańsku ma odbyć się konferencja "Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy". Wydarzenie jest finansowane przez rząd, a wśród gości mają się pojawić arcybiskupi Sławoj Leszek Głódź i Marek Jędraszewski.

Gdańsk. Konferencja o "Solidarności" z rządowych pieniędzy. Honorowymi gośćmi abp Głódź i abp JędraszewskiŹródło: East News
dd5rhwx
dd5rhwx

W piątek i sobotę w sali BHP w Gdańsku odbędzie się konferencja "Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”. Wydarzenie zorganizowały władze "Solidarności" oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności związane z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie - informuje "Gazeta Wyborcza".

Konferencja zostanie zasilona rządowymi pieniędzmi. Organizatorzy otrzymali 82,2 tys. złotych dotacji z Narodowego Centrum Kultury.

Wydarzenie rozpocznie msza w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Liturgii przewodniczyć będzie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, z kolei homilię wygłosi arcybiskup Marek Jędraszewski.

Zobacz też: Kontrowersje wokół abp. Sławoja Leszka Głódzia. "Pan prezydent ma prawo spotykać się z kim chce"

W konferencji oprócz wspomnianych duchownych wezmą również udział: Piotr Dud przewodniczący NSZZ "Solidarność”, metropolita wrocławski abp. Józef Kupny oraz włoski profesor i wieloletni parlamentarzysta Rocco Buttiglione.

dd5rhwx

Jak informuje "GW", to Piotr Duda wpadł na pomysł zaproszenia biskupów i obsadzenia ich w honorowych rolach. – W wielu sprawach nasz przewodniczący podziela ich zdanie – mówi informator gazety.

Abp Sławoj Leszek Głódź i abp Marek Jędraszewski - kim są?

Abp Sławoj Leszek Głódź jest metropolitą gdańskim od 2008 roku. Ostatnio głośno się o nim zrobiło po medialnych doniesieniach o mobbingu, który miał stosować wobec kleryków i innych księży. - Wyzwiska, przekleństwa, poniżanie to u niego codzienność - mówił w rozmowie z reporterką WP Magdą Mieśnik jeden z duchownych, który współpracował z abp. Sławojem Leszkiem Głodziem w diecezji warszawsko-praskiej.

Z kolei abp Marek Jędraszewski od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Duchowny wielokrotnie krytykował "tęczową zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro.

Media przypominają, że Jędraszewski był również bliskim współpracownikiem abp Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam Paetz złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dd5rhwx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd5rhwx
Więcej tematów