Gdańsk chce na listę UNESCO
Na początku 2002 r. powinna być gotowa aplikacja o wpisanie zabytków Gdańska na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy Gdańsk został zgłoszony na tę listę w 1997 r. podczas obchodów 1000-lecia miasta.
Kandydaturę Gdańska zgłosił jako uprawniony do tego Generalny Konserwator Zabytków. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO miały się znaleźć Główne Miasto, dopływ Motławy i twierdza Wisłoujście. Aplikacja ostatecznie nie została rozpatrzona. W grudniu 1998 r. na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO poproszono o uzupełnienie dokumentacji.
Dla miasta jest to wyjątkowa okazja do promocji turystycznej i prestiżu. To szansa na znalezienie się w prawdziwej elicie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceprezydent Gdańska Ryszard Gruda. Według członka Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS Romany Cielątkowskiej z Politechniki Gdańskiej, w najbliższym czasie ma być powołany zespół, który opracuje nową aplikację dla Gdańska.
Na liście UNESCO znajduje się już 9 polskich obiektów: historyczne centrum Krakowa, kopalnia soli w Wieliczce, obóz koncentracyjny Auschwitz, Puszcza Białowieska, zespół Starego Miasta w Warszawie, renesansowe założenie urbanistyczne w Zamościu, średniowieczne centrum Torunia, zamek krzyżacki w Malborku oraz architektura i park krajobrazowy w Kalwarii Zebrzydowskiej. (kar)