RegionalneTrójmiastoGdańscy radni zdecydowali, które kąpieliska zostaną otwarte w tym roku

Gdańscy radni zdecydowali, które kąpieliska zostaną otwarte w tym roku

Liczba gdańskich kąpielisk się nie zmieni. Taka decyzja zapadła na sesji gdańskiej rady miejskiej. Tak jak do tej pory mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli korzystać z sześciu kąpielisk.

Gdańscy radni zdecydowali, które kąpieliska zostaną otwarte w tym roku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej
Tomasz Gdaniec

Podczas sesji rady miejskiej ustalono, które kąpieliska będą otwarte podczas najbliższego lata. W zbliżające się wakacje mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści będą mogli odwiedzać Orle, Sobieszewo, Stogi, dwie plaże w Brzeźnie oraz Jelitkowo.

Kryteria akceptacji kąpielisk są wielopłaszczyznowe. Powiatowa stacja sanepidu przeprowadza badania wody pod kątem substancji i organizmów zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. W razie najmniejszych wątpliwości urzędnicy mogą nakazać zamknięcie plaży nawet na cały sezon. Bezpieczeństwo plażowiczów jest każdego roku oceniane przez zewnętrzną instytucję - Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej z Danii. Od kilku lat gdańskie plaże otrzymują najwyższą możliwą ocenę – błękitną flagę. Oprócz czystości wody i plaży, pod uwagę brane są udogodnienia dla niepełnosprawnych, informacja ekologiczna, a także aktywność ludzi, którzy korzystają z plaży.

Liczba turystów odwiedzających Gdańsk zaczęła wzrastać w efekcie przyznania miastu prawa do organizacji meczów w ramach Euro 2012. Szacuje się, że dzięki temu liczba osób, które odwiedziły Gdańsk wzrosła o 25 procent.

- Dane statystyczne z minionych lat pokazują zdecydowaną tendencję wzrostową dotyczącą ilości turystów przyjeżdżających do Gdańska. Szacuje się, że w 2014 roku miasto odwiedziło 7 mln osób — mówi Wirtualnej Polsce Magdalena Węgrowicz z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Łączna długość linii brzegowej wszystkich gdańskich kąpielisk to ponad 1,5 km linii brzegowej. Do pilnowania turystów na tak dużej powierzchni miasto zatrudniło prawie 120 ratowników wodnych i 10 medycznych. Byli oni wspierani przez trzy psy ratownicze oraz paralotniarzy. Karetki pogotowia wzywano 31 razy.

- Ja lubię chodzić z psem po plaży zarówno zimą, jak i latem. Pies zażywa ruchu, ja się dotleniam i uspokajam. Z roku na rok plaże oferują coraz więcej atrakcji, nie tylko pływanie – mówi Wirtualnej Polsce, Michał Pęksa ze Stogów.

W Gdańsku obowiązujące przepisu pozwalają na wchodzenie z psem na plażę tylko w wydzielonych do tego miejscach. W ubiegłym roku dla czworonogów wydzielona została plaża przy wejściu nr 34 w Brzeźnie. Wejście w sezonie na inne kąpieliska może zakończyć się nawet 500 zł mandatem. Podobna kara może spotkać osoby zaśmiecające pas nadmorski.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)