Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej
Plakat 26. Festiwalu Folkowego (fot. Polskie Radio)
W Gdańsku 4 sierpnia rozpocznie się 26. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej. Organizatorem tegorocznego przeglądu jest Polskie Radio, a patronem medialnym Wirtualna Polska.
Koncerty muzyki folkowej odbywać się będą w ramach kulturalno-rozrywkowego programu Jarmarku Dominikańskiego, który jest jedną z największych imprez w Europie. Co roku z tej okazji odwiedza Gdańsk milion turystów.
Życie koncertowe będzie się koncentrowało na Długim Targu i w Kościele świętego Jana. W tegorocznym przeglądzie weźmie udział rekordowa liczba zespołów: 21 grup z 17 krajów, w tym 4 polskie. Festiwal zainauguruje Olo Walicki - młody gdański jazzman, który wykona własne kompozycje inspirowane językiem kaszubskim 26. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej potrwa do 7 sierpnia (niedziela).
Festiwale Folkowe Europejskiej Unii Radiowej organizowane są od ponad 25 lat. Ich celem jest promocja tradycji europejskich narodów, wspieranie tożsamości etnicznej i narodowej, promowanie młodych twórców sięgających po rodzimą muzykę. Są również okazją przedstawienia najciekawszych, w ostatnim czasie, projektów muzycznych, wykonawców z każdego z uczestniczących w Festiwalu krajów. Poszczególne radiofonie przysyłają swoich reprezentantów: producentów, dziennikarzy oraz wybrany zespół.
Zwykle festiwale są organizowane w porze letniej, w miejscach będących najznakomitszą wizytówką kraju. Gdańsk, miasto o bogatych, wielowiekowych tradycjach wielokulturowości, którego położenie predestynuje do swobodnej wymiany kulturowo - gospodarczej wydaje się miejscem stworzonym dla organizacji festiwalu ukazującego europejską mozaikę różnorodności kultur i narodów.
Co roku to ogromne przedsięwzięcie muzyczne realizowane jest przez inną radiofonię. W 2005 roku zaszczyt ten przypadł w udziale Polskiemu Radiu, które obchodzi jubileusz 80-lecia swego powstania i działalności. To również dwunasty rok aktywnego uczestnictwa polskiej radiofonii publicznej w pracach Europejskiej Unii Radiowej, w tym w ramach grupy roboczej zajmującej się muzyką ludową i folkową. Szczególne znaczenie dla Polskiego Radia miał XIII Festiwal Folkowy zorganizowany w Wielkiej Brytanii, w Sidmouth. Wówczas, w 1992 roku jako polski reprezentant wystąpił zespół "Kwartet Jorgi". Trzy lata później, w 1995 r., Polskie Radio było organizatorem XVI Festiwalu EBU, który odbył się w Zakopanem. Jako gospodarz Festiwalu przedstawiliśmy znakomitych polskich wykonawców: Marię Krupowies, Apolonię Nowak z zespołem Ars Nova, Kapelę Domu Tańca, Kapelę Trebuniów - Tutków oraz Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego z Góralami. Był to sukces programowy i organizacyjny.
PROGRAM:
godz. 20.00 Kościół Św. Jana
Inauguracja
Koncert Gospodarzy Dźwięki Północy, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
Olo Walicki Kaszëbe
Długi Targ, Zielona Brama - Scena plenerowa
15.00 Croatian Troglodyte Orchestra (Chorwacja)
16.00 Troitsa (Białoruś)
17.00 Flukt (Norwegia)
18.00 Horch (Niemcy)
Kościół Św. Jana
20.00 Fono Orchestra (Węgry)
21.00 Trio Bandurzystek z Kijowa (Ukraina)
22.00 Kristian Bugge i Peter Eget (Dania)
23.00 Joanna Słowińska z zespołem (Polska)
Długi Targ, Zielona Brama - Scena plenerowa
15.00 Karpatiyany (Ukraina)
16.00 Anach Cuan (Szwajcaria)
17.00 Volk Folk (Słowenia)
18.00 Anna Sidnina i zespół (Rosja)
Kościół Św. Jana
20.00 Oni Wytars (Niemcy)
21.00 Musaraigne (Belgia)
22.00 Anne-Kaise Liedes i Utua (Finlandia)
23.00 San Nin Trio (Polska)
Długi Targ, Zielona Brama - Scena plenerowa
16.00 (Hiszpania)
17.00 Traband (Czechy)
18.00 The Wrigley Sisters (Szkocja)
19.00 Marina Kapura i zespół (Rosja)
20.00 Trebunie –Tutki i Kinior Future Soundsystem (Polska)