Ostatni dzień Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej
Plakat 26. Festiwalu Folkowego (fot. Polskie Radio)
W Gdańsku 4 sierpnia rozpoczął się 26. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej. Organizatorem tegorocznego przeglądu jest Polskie Radio, a patronem medialnym Wirtualna Polska.
21.06.2005 | aktual.: 22.07.2005 12:37
7 sierpnia
Długi Targ, Zielona Brama - scena plenerowa
17.00 Traband (Czechy)
18.00 The Wrigley Sisters (Szkocja)
19.00 Marina Kapura i zespół (Rosja)
20.00 Trebunie –Tutki i Kinior Future Soundsystem (Polska)
TRABAND (Republika Czeska)
JAROSLAV SVOBODA – śpiew, akordeon, gitara akustyczna i basowa, klarnet
JANA MODRÁČKOVÁ – trąbka, flügelhorn, flet, śpiew
VÁCLAV POHL – bębny, perkusja, śpiew
JAKUB SCHMID –flügelhorn basowy, gitara elektryczna, kornet, śpiew
EVŽEN KREDENC – banjo, śpiew
ROBERT ŠKARDA – bombardon, śpiew
Bakelitowy samochód marki Trabant i zespół Traband – czy mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Jedno i drugie robi dużo hałasu, smrodzi i nieźle człowiekiem trzęsie... Samochód ostatnio widujemy raczej rzadko, natomiast zespół trzyma się w czołówce czeskiej sceny muzycznej już od dziesięciu lat. Utworzony przez doświadczonego muzyka, entuzjastę i kompozytora Jaroslava Svobodę w 1995 roku, natychmiast ruszył, aby bawić. Traband jest zespołem żywym, wrażliwym i energicznym. Wchłania różne style muzyczne, takie jak folk, rock, punk i jazz. Znajduje inspiracje w muzyce ludowej Moraw, Słowacji, Grecji, żydowskiej, cygańskiej, Meksyku, Peru, Irlandii, Bretanii i in. Traband podkrada też bardziej znane i mniej znane utwory autorstwa zapomnianych i wybitnych twórców.
Czego chciałby Traband? Aby chociaż jedna piosenka została hitem.
Recenzje:
....w swym czwartym albumie “Hyje!” Traband prezentuje się niczym samotny jeździec, który przemierza nie prerię, ale krajobrazy miejskie. Cudownie różnorodna, choć jednocześnie zwarta mieszanka piosenek prawdziwie odzwierciedla kohezję współczesnego świata i daje dobre świadectwo, jak się w nim żyje.
Stehla, www.freemusic.cz, recenze alb column, 10 XII 2004r
….Nowy album CD zespołu Traband “Hyje” może ma tonację tragiczną, ale sam w sobie tragiczny nie jest. Zespół może grać sentymentalnie, ale bynajmniej nie jest sentymentalny. Mają przesłanie intelektualne, ale wcale nie chcą, aby to było oczywiste. Muzyka wydaje się wesoła, lecz jakoś nie pobrzmiewa pozytywnie...
Bohumil Kartouz, 14 XII 2004r
THE WRIGLEY SISTERS (Szkocja)
JENNIFER HAZEL – skrzypce
HAZEL WRIGLEY - gitara
To niezwykła kombinacja mistrzowstwa i szaleństwa, tradycji i nowoczesności, precyzji technicznej i świeżości: dwie siostry: Jeniffer i Hazel Wrigley. Obecnie należą do światowej czołówki wykonawców muzyki folkowej. Urodziły się i wychowały na Orkadach (Północna Szkocja). Od początku występowały razem: Jennifer jako skrzypaczka, Hazel grała na gitarze i fortepianie. Każdy koncert Sióstr Wrigley to prawdziwe show ze wspaniałym, skrzącym się dowcipami komentarzem i energetyczną muzyką. Ogromna popularność sióstr świadczy o jakości ich muzyki: błyskotliwego połączenia materiału tradycyjnego, współczesnego i oryginalnego, ożywionego domieszką jazzu, bluesa i ragtime. Podczas występów zwraca uwagę również osobisty wdzięk i energia artystek. W podobny sposób ich działalność nagraniowa, od debiutanckiego albumu Dancing Fingers z roku 1991, następnie The Watch Stone (1994), trzeciego Huldreland i czwartego, najnowszego Mither O’ The Sea, jest wyrazem rosnącej pewności siebie, rozwoju i świadomości. Coraz większą
część repertuaru stanowią ich własne kompozycje, głównie autorstwa Jennifer.
Ostatnio, tourneé koncertowe sióstr wiodło, w ramach Festiwalu Muzyki Szkockiej, przez Niemcy, do Ameryki Północnej na festiwale North American Folk Alliance, w Winnipeg, Vancouver i Calgary, na festiwal celtycki w San Francisco, festiwal muzyki świata w Kalifornii i festiwal Evolving Tradition w Londynie. The Wrigley Sisters występowały też kilkakrotnie podczas festiwalu Celtic Connections w Glasgow. W 1997 i 1999 roku odbyły wielkie tourneé do Tajlandii, Hong Kongu, Singapuru, Bali, po Australię i Amerykę Północną. Wśród najważniejszych wydarzeń w karierze Jennifer znalazła się nagroda BBC Young Tradition, jedno z czołowych wyróżnień przyznawanych młodym twórcom ludowym na Wyspach Brytyjskich (1996) oraz współpraca z jedną z najsławniejszych współczesnych perkusistek i kompozytorką Evelyn Glennie, na zamówienie Northlands Festival (w 1998 roku).
MARINA KAPURO (Radio Mayak – Rosja)
Marina Kapuro jest znakomitą wokalistką pop-rockową. Obdarzona głosem o unikalnej barwie z powodzeniem występuje w każdym repertuarze. Urodziła się w St. Petersburgu.
Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku trzech lat, a już w 8 roku życia występowała jako solistka w zespole Pałacu Pionierów. Tam uczyła się przez osiem lat. Następnym krokiem w jej karierze artystycznej była współpraca z kompozytorem i muzykiem Jurijem Berendyukowem i założenie zespołu „Jabloko”. Muzyczna propozycja Mariny Kapuro zaczęła być doceniana na festiwalach i konkursach międzynarodowych - pierwszym sukcesem była II nagroda podczas Festiwalu Pieśni Bałtyckiej w Karlshamn, w Szwecji. Później koncertowała w wielu krajach europejskich i na świecie. Nagrała 8 płyt. Otrzymała tytuł Honorowego Artysty Rosji w 1993 roku. W ostatnim czasie Kapuro sięgnęła do piosenek zespołu „Abba” i stworzyła swoje własne ich interpretacja w programie zatytułowanym „Abbamania”.
TREBUNIE-TUTKI I KINIOR FUTURE SOUNDSYSTEM ( Polskie Radio - Polska)
KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA – skrzypce, złóbcoki (gęśle podhalańskie), fujara, piszczałki, trombita, koza, dzwonki pasterskie, taniec, gwizdanie, śpiew
WŁADYSŁAW TREBUNIA-TUTKA – skrzypce, fujara, dwojnica, koza, śpiew
ANNA TREBUNIA - WYROSTEK – basy podhalańskie, dzwonki, taniec, śpiew
JAN WYROSTEK – skrzypce, altówka, taniec, śpiew
KINIOR FUTURE SOUND WŁODZIMIERZ KINIORSKI "KINIOR" – saksofon, gitara
MICHAŁ PASTUSZKA – keyboard, programowanie komputerowe
WOJCIECH WÓJCIK – gitara basowa
JAN PROŚCIŃSKI - perkusja TREBUNIE-TUTKI to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Trebunie-Tutki jako jedyny dotychczas zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Trebunie-Tutki od wielu lat koncertują z grupami Włodzimierza Kiniorskiego. Lider Kinior Future Sound jest obecny i aktywny na polskiej scenie muzycznej od dwudziestu kilku lat. Grywał jazz, rock, reggae, m.in. z Free Cooperation, Young Power, Daab, Graal, Plastic Bag, Tie Break, Izrael. Niezmordowanie eksperymentuje, poszukuje nowych brzmień, a w projekcie Kinior Future Sound wspierają go Michał Pastuszka, Jan Prościński i Wojciech Wójcik.