Fala powodziowa na Pomorzu
Podtopione przez Wisłę zabudowania w skansenie w podtoruńskim Kaszczorku (PAP/Przemek Wierzchowski)
Fala powodziowa na Wiśle dotarła na Pomorze w sobotę. Pomorski Komitet Przeciwpowodziowy ogłosił alarm powodziowy w Gdańsku oraz w powiatach: gdańskim, tczewskim, kwidzyńskim, nowodworskim i malborskim.
Przez Tczew przeszła fala kulminacyjna i dociera teraz do Gdańska. Według Pomorskiego Komitetu Przeciwpowodziowego zagrożenia powodzi nie ma i nie powinno być.
Wały są pod pełną obserwacją, nigdzie nie ma zagrożenia ich przerwania i takiego zagrożenia być nie powinno - powiedział zastępca szefa Pomorskiego Komitetu Przeciwpowodziowego Adam Zieliński, na kilkanaście minut przed spodziewanym terminem.
Wisła w woj. kujawsko-pomorskim opada z godziny na godzinę. W piątek po południu we Włocławku woda obniżyła się do poziomu alarmowego - 550 cm. W środę sięgała nawet 605 cm.
W Toruniu przez dobę poziom Wisły obniżył się o 19 cm i o godz. 16 wynosił 726 cm. W Bydgoszczy-Fordonie, gdzie fala powodziowa dotarła najpóźniej, poziom rzeki nieznacznie zmniejszył się i po południu sięgał 695 cm. Stan alarmowy w Bydgoszczy i Toruniu wynosi 650 cm.
Powoli stabilizuje się sytuacja na Podkarpaciu i w woj. lubelskim; woda opada. Jednak wiele domów stoi wciąż w wodzie, ulice są zalane.
Straty w rolnictwie i infrastrukturze wiejskiej w regionie podkarpackim, powstałe w wyniku powodzi i obfitych opadów deszczu w lipcu br. wyniosą około 580 mln zł - poinformował w piątek Tadeusz Zaręba, rzecznik wojewody podkarpackiego. Wojewoda podkarpacki zwrócił się do rządu o uruchomienie doraźnej pomocy zbożowej dla gospodarstw rolnych położonych na terenach powodziowych oraz objętych klęską gradobicia, zwłaszcza dla gminy Gorzyce, gdzie woda zalała kilka wsi i powiatu lubaczowskiego, gdzie doszło do gradobicia.
Opada poziom Odry w woj. lubuskim. W Głogowie w ciągu nocy, woda opadła o 17 cm, w Nowej Soli o 6, w Cigacicach o 1, w Nietkowie i Połęcku o 2 cm.
W kilkunastu miejscowościach podtopione są piwnice, drogi, grunty orne i łąki. W nadodrzańskich gminach powiatu zielonogórskiego oraz w powiatach: nowosolskim i żagańskim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Powódź na południu Polski spowodowała znaczne zniszczenia. Woda zalała lub podtopiła 400 miejscowości w 57 powiatach. Ta liczba może być większa.
Specjalny telefon 0-800-111-444, pod którym poszkodowani w powodzi mogą uzyskać kompleksową informację o wszystkich formach pomocy działa w Kancelarii Premiera. Połączenie jest bezpłatne. (mag, ck, km)
Zobacz także:
w WP-Wiadomości - Jak pomóc powodzianom