Trwa ładowanie...
d1ivneh

Europejska nagroda dla Gdyni

Gdynia otrzymała nagrodę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy za promowanie nowoczesnej i demokratycznej Europy. Gdynia jest drugim polskim miastem, które uhonorowano tym wyróżnieniem. Dotychczas otrzymała je tylko Częstochowa.

d1ivneh
d1ivneh

Nagroda Rady Europy przyznawana jest od 1955 r. Jest to najwyższe wyróżnienie Parlamentu Europejskiego, przyznawane miastom działającym na rzecz kontynentu. Decyzja o wyróżnieniu Gdyni zapadła jednogłośnie. Podjęli ją przedstawiciele 44 krajów, zasiadający w komitecie ds. środowiska i rolnictwa.

Dotąd Gdynia już dwukrotnie została wyróżniona przez Radę Europy. W 1996 r. dostała Honorową Flagę Rady Europy, a dwa lata później - Tablicę Rady Europy. Miasto ma także Złotą Gwiazdę Partnerstwa -nagrodę przyznawaną przez Komisje Europejską. Gdynia dostała ją dwukrotnie za współpracę z miastami siostrzanymi.

Jak poinformowała Wirtualną Polskę Joanna Grajter, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni, nagroda Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy to przede wzystkim wielki honor i wyraz uznania. Materialnie zaś jest to trofeum przechodnie, przyznawane laureatowi na rok, ponadto brązowy medal, pergaminowy list pochwalny i stypendium, przeznaczone na wizytę studialną w Europie dla jednej lub kilku młodych osób, zamieszkujących na terenie zarządzanym przez wyróżniony zarząd miejski. W przypadku Gdyni jest to kwota 7600 euro.

Przechodnie trofeum ma formę drewnianej tarczy, na której znajduje się brązowa plakieta, ozdobiona alegorycznymi figurami i opatrzona łacińską inskrypcją. Trofeum to znajduje się w posiadaniu laureata przez rok, do chwili wyłonienia kolejnego. Na tarczy umieszczona jest nazwa każdego zarządu miejskiego - laureatów tego wyróżnienia. Brązowy medal przekazywany jest laureatowi na własność. (IAR/WP, jask)

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj