Trwa ładowanie...

Dwóch gdańszczan podszywało się pod firmę transportową. Wyłudzili towary warte ponad 240 tys. zł

• Policjanci zatrzymali oszustów, którzy wyłudzali paliwo na podstawie podrobionych dokumentów
• Łupem dwóch gdańszczan padł towar o wartości ponad 240 tys. zł
• Liczba przestępstw gospodarczych w Polsce wzrasta

Dwóch gdańszczan podszywało się pod firmę transportową. Wyłudzili towary warte ponad 240 tys. złŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d37xpbj

- Kryminalni postanowili przyjrzeć się jednej z firm transportowych, która w grudniu ubiegłego roku otworzyła oddział w ich rejonie. Siedziba tej firmy znajduje się w innym mieście na terenie kraju. Pracownicy tego oddziału oferowali usługi transportowe i sprzedaż paliwa. Policjanci zaczęli jednak podejrzewać, że mają do czynienia z przestępczą działalnością – informuje Wirtualną Polskę Aleksandra Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Oszuści otworzyli fikcyjny oddział firmy transportowej. W tym celu posłużyli się sfałszowanymi dokumentami, m.in. dowodem osobistym szefa spółki. Na podstawie spreparowanych pozwoleń świadczyli usługi transportowe. W błąd wprowadzili również dystrybutorów paliw. Jedną z hurtowni oszukano na 240 tys. zł. Policjanci informują jednak, że już teraz wiadomo, że liczba oszukanych wzrośnie.

Do tej pory policjanci zatrzymali dwóch gdańszczan w wieku 30 i 39 lat. Obaj usłyszeli zarzuty związane z fałszowaniem i podrabianiem dokumentów oraz oszustwami. Starszy z mężczyzn figuruje w policyjnych statystykach. Brał udział w kradzieżach oraz rozbojach. Policjanci w trakcie przeszukania pomieszczeń firmy i mieszkań zatrzymanych zabezpieczyli podrobioną dokumentację. Jak podkreślają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy i można spodziewać się dalszych aresztowań. Cały czas sprawdzana jest dokumentacja firmy.

d37xpbj

- Sąd przychylił się do wniosku policji i prokuratury. Zastosował wobec zatrzymanych areszt na okres trzech miesięcy. Teraz grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności – dodaje Siewert.

Jak wynika ze statystyk wzrasta liczba przestępstw gospodarczych związanych z zakładaniem fikcyjnej działalności gospodarczej. Pod koniec stycznia do podobnego zdarzanie doszło w Zielonej Górze. Trzech mężczyzn w wieku 44, 47 i 49 lat zarejestrowało fikcyjną firmę, zajmującą się działalnością budowlaną.

Grupa zamawiała narzędzia i materiały budowlane z całego kraju, m.in. z Warszawy, Katowic, Poznania i Lublina. Później nie opłacała otrzymanych faktur. W ten sposób mężczyznom udało się wyłudzić ponad 124 tys. złotych. Zebrane przez policjantów materiały dowodowe pozwoliły na przedstawienie trzem podejrzanym łącznie 23 zarzutów popełnienia przestępstw gospodarczych.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d37xpbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37xpbj
Więcej tematów