Trwa ładowanie...

Długość kolejki do gdańskich urzędów można sprawdzić przez internet

Wizyta w urzędzie niezmiennie kojarzy się z kolejkami. Choć coraz więcej spraw można załatwić przez internet to nadal lubimy stać z numerkiem. Aby to ułatwić gdański urząd miejski uruchomił system umożliwiający obserwację wszystkich kolejek w jednym miejscu.

Długość kolejki do gdańskich urzędów można sprawdzić przez internetŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d3upa5f
d3upa5f

- Drobne usprawnienie, jakim jest wyświetlanie informacji o kolejkach, zapewne ułatwi mieszkańcom decyzję o tym czy wybrać się do urzędu, czy zarezerwować wizytę drogą SMS-ową, a może pójść do innej filii - mówi Izabela Dulkiewicz, dyrektor Wydział Obsługi Mieszkańców

Stojąc w kolejce tracimy czas i nerwy. Obsługująca petentów urzędniczka wydaje się być wrogiem, a inni oczekujący „cwaniakami”, chcącymi tylko zająć cudze miejsce. W takim momencie często uruchamia się instynkt. Wówczas łatwo usłyszeć słowa typu „Pan tu nie stał” lub „Ja jestem przed Panią”.

- Pracuję na poczcie od 30 lat. Dzisiaj wydajemy numerki, ale jeszcze dobre 20 lat temu zdarzały się nie tylko głośne kłótnie, ale również przepychanki. Raz dwóm mężczyznom tak się spieszyło, że wnet się pobili - mówi Krystyna Włodarczyk, pracownica poczty.

W gdańskim magistracie system wydawania numerków elektronicznych działa od kilkunastu lat. Trzy lata temu został w niego zaopatrzony również urząd stanu cywilnego. W ten sposób w ubiegłym roku obsłużono ponad 400 tys. petentów.

d3upa5f

Od kilku lat kolejki w urzędach można omijać jeszcze sprawniej, dzięki uruchomieniu elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Pozwala ona na zgłoszenie narodzin dziecka, rejestracja auta, dopisanie do spisu wyborców czy zgłoszenie działalności gospodarczej. Niestety, nie każdą sprawę można załatwić przez internet. Nadal wniosek o nowy dowód osobisty musimy składać osobiście.

Na początku maja Rada Ministrów zaakceptowała projekt zmian ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt zmian zakłada informatyzację działań związanych z przyznawaniem świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej, orzeczeń o niepełnosprawności czy ubieganiem się o Kartę Dużej Rodziny.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3upa5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3upa5f
Więcej tematów