Trwa ładowanie...

4 czerwca. Obchody w Gdańsku. Agnieszka Holland: Zwierzęta w zoo nie mają wolności

Agnieszka Holland opowiadała w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, jak wspomina 4 czerwca 1989 roku. Reżyserka stwierdziła, że po pierwszych częściowo wolnych wyborach okazało się, że nie "wszyscy lubią wolność".

Share
4 czerwca. Obchody w Gdańsku. Agnieszka Holland: Zwierzęta w zoo nie mają wolnościŹródło: East News
d2a7fbw

Agnieszka Holland była gościem studia TVN w Europejskim Centrum Solidarności. W Gdańsku trwają obchody 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku opozycja została dopuszczona do władzy.

Reżyserka wspominała swój przyjazd do Polski, właśnie wtedy, po ośmiu latach emigracji. - Robiłam film "Europa, Europa". Byłam bardzo szczęśliwa i trochę przestraszona - mówiła.

4 czerwca. Rocznica wyborów '89. "Nie wszyscy lubią wolność"

- Fakt, że w parlamencie zasiedli moi przyjaciele, którzy jeszcze niedawno siedzieli w więzieniach, był czymś niebywałym - mówiła Holland o wyniku wyborów. Opozycja zdominowała szczególnie te do Senatu, uzyskując 99 mandatów. PZPR udało się zdobyć zaledwie jeden.

d2a7fbw

Zobacz też: Gdańsk. Obchody 4 czerwca. Krystyna Janda porwała tłum przed ECS

- Wydawało się, że dobrzy ludzie zwyciężają nad złymi ludźmi. Później się okazało, że ta wolność jest bardziej skomplikowana, że jest pewnym wysiłkiem. Że nie wszyscy ją lubią - powiedziała Agnieszka Holland. Jak przekonywała, wolność to wyzwanie, które dla niektórych bywa problematyczne.

- Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym siedzą w klatkach. Ale jest im dobrze, są karmione, choć nie mają wolności - powiedziała reżyserka.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d2a7fbw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a7fbw
d2a7fbw
Więcej tematów