Świat"Trójkąt Weimarski ożyje na nowo" - spotkanie w Polsce

"Trójkąt Weimarski ożyje na nowo" - spotkanie w Polsce

7 lutego 2011 r. odbędzie się w Polsce szczyt Trójkąta Weimarskiego. Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego do naszego kraju przybędzie prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Trójkąt Weimarski ożyje na nowo na poziomie kontaktów głów państw - powiedział Komorowski.

24.09.2010 | aktual.: 24.09.2010 13:44

Jak poinformowano na stronie internetowej kancelarii prezydenta, tematem obrad będą m.in. perspektywy rozwoju stosunków polsko-francusko-niemieckich oraz związane z rozpoczynającą się 1 lipca 2011 roku prezydencją Polski w Unii Europejskiej kwestie dotyczące przyszłości procesu integracji europejskiej.

Chodzi w szczególności o dalszy rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE oraz problemy polityki międzynarodowej będące w centrum zainteresowania francuskiego przewodnictwa w G8 i G20 - podkreślono.

O spotkaniu przywódców Trójkąta Weimarskiego poinformowały również służby prasowe prezydenta Francji. "To spotkanie będzie okazją dla naszych trzech krajów do pogłębionej wymiany w kwestiach europejskich, zwłaszcza w perspektywie polskiego przewodnictwa w UE, w sprawach wspólnego bezpieczeństwa, jak i w zagadnieniach międzynarodowych, szczególnie w tematach, które będą podejmowane podczas francuskiego przewodnictwa grup G20 i G8" - głosi komunikat biura prasowego Nicolasa Sarkozy.

Bronisław Komorowski zapowiedział spotkanie przywódców państw Trójkąta Weimarskiego po rozmowie z prezydentem Francji 2 września. Wcześniej ma być zorganizowany szczyt polsko-francuski.

"Trójkąt Weimarski ożyje na nowo"

- Trójkąt Weimarski ożyje na nowo na poziomie kontaktów głów państw. Najpierw szczyt polsko-francuski, a później szczyt Trójkąta Weimarskiego. Będziemy to jeszcze uzgadniali z partnerem niemieckim - powiedział Komorowski na briefingu po spotkaniu z Sarkozym w Pałacu Elizejskim.

Komorowski o ożywieniu Trójkąta mówił też podczas wizyty w Brukseli 1 września. - Polska proponuje, aby ożywić Trójkąt Weimarski, który sprawdził się w czasie naszych zabiegów o członkostwo w UE. Potem trochę słabo funkcjonował, ze względu na niekoniecznie mocne zaangażowanie, także strony polskiej. Dzisiaj widać, że Trójkąt Weimarski ożywa, głównie, jako miejsce, gdzie można wyjaśniać wiele kwestii i uzgodnień, np. w zakresie polityki wschodniej - mówił Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Jak podkreślił Komorowski, jego rolą jest ożywienie Trójkąta Weimarskiego na poziomie prezydenckim. Zadeklarował, że takie działania będzie prowadził konsekwentnie i z głębokim przekonaniem. - To dobry pomysł także na wprowadzenie do Unii debaty, pewnej takiej świeżości polskiego spojrzenia na wiele spraw - ocenił prezydent.

- Są pewne szanse na pogłębienie tego, co jest dobre, w obszarze Trójkąta Weimarskiego jest wyraźny postęp w zakresie integracji europejskiej w obszarze bezpieczeństwa i obronności - wskazał. Poinformował, że polsko-francusko-niemiecka Grupa Bojowa będzie gotowa w 2013 roku. Jak ocenił, będzie to "swoisty poligon doświadczalny", który według niego może przyczynić się do pogłębienia procesu integracji Trójkąta.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta - oficjalnym powodem była choroba Lecha Kaczyńskiego, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.

W ostatnich latach trójstronne spotkania w ramach Trójkąta odbywały się tylko na niższym, ministerialnym szczeblu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)