ŚwiatTransparency International: priorytetem walka z korupcją

Transparency International: priorytetem walka z korupcją

Korupcja zadziałała jak katalizator w globalnym kryzysie finansowym i walka z nią powinna być priorytetem dla firm prywatnych i rządów - głosi opublikowany doroczny raport organizacji Transparency International "Global Corruption Report 2009".

Po pierwszej fali szerokiej działalności na rzecz ustanowienia zasad społecznej odpowiedzialności korporacyjnej (corporate social responsibility - CSR) światowy biznes odczuwa teraz wyraźniejszą odpowiedzialność, głębszą świadomość oraz większy potencjał w odniesieniu do swojej roli w walce z korupcją - to kluczowy wniosek płynący z raportu, który zawiera analizy ekspertów, naukowców i praktyków, mające na celu zbadanie zjawiska korupcji w sektorze prywatnym w różnych regionach świata.

Przesłanie analiz jest wyraźne: dalsze utrzymywanie obecnego poziomu nie przyniesie rezultatu. Konieczna jest fundamentalna zmiana strategii i działań w celu zapewnienia efektywności zwalczania korupcji w sektorze prywatnym.

Materiał zaprezentowany w Global Corruption Report 2009 prowadzi do wniosku, że korupcja stanowi podstawowe i wciąż rosnące wyzwanie dla biznesu oraz społeczeństwa: od nieformalnych sprzedawców w krajach słabo rozwiniętych do międzynarodowych korporacji w krajach zindustrializowanych, po obywateli, lokalne społeczności i narody, na całym świecie.

W raporcie napisano, że skala zjawiska korupcji w biznesie ciągle rośnie. W krajach rozwijających się skorumpowani politycy oraz rządowi urzędnicy otrzymują łapówki w łącznej wysokości od 20 do 40 miliardów dolarów amerykańskich rocznie, co stanowi równowartość 20%-40% oficjalnej pomocy rozwojowej.

Koszty można zmierzyć nie tylko ilością pieniędzy. Kiedy korupcja pozwala nieuczciwym korporacjom ominąć prawo, konsekwencją jest np. zmniejszenie dostaw wody w Hiszpanii, niehumanitarne warunki pracy w Chinach, nielegalna wycinka drzew w Indonezji, dystrybucja niesprawdzonych leków w Nigerii czy źle skonstruowane budynki w Turcji, które zawalają się, powodując ofiary śmiertelne.

Global Corruption Report 2009 oprócz analizy przedstawionych powyżej problemów formułuje także propozycje konkretnych rozwiązań. Dla biznesu to składanie regularnych raportów o działaniach antykorupcyjnych, o aktywności finansowej, umożliwienie weryfikacji przez niezależnych audytorów porozumień zawieranych na przetargach. Rządom i władzom ustawodawczym radzi położyć nacisk na wzmocnienie obowiązujących regulacji prawnych, zacieśnianie międzynarodowej współpracy w zakresie tworzenia rozwiązań prawnych, a co za tym idzie uczynienie jej naprawdę efektywną.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)