Trwa ładowanie...
d17ipah

Tragiczny lincz na nauczycielu - sprawcy skazani

Na kary od 10 lat więzienia do dożywocia skazał węgierski sąd pięcioro Romów, którzy w 2007 roku zamordowali nauczyciela geografii Lajosa Szoegi. Zabójstwo było samosądem na
kierowcy, który niegroźnie potrącił samochodem córkę jednego z Romów. To jeden z najbardziej brutalnych i komentowanych incydentów w historii węgierskiego sądownictwa.

d17ipah
d17ipah

Tragedia miała miejsce w październiku 2007 roku w miejscowości Olaszliszka na północnym-wschodzie Węgier. 44-letni nauczyciel geogrrafii Lajos Szoegi, jadąc samochodem, potrącił 11-letnią dziewczynkę, która nieoczekiwanie wybiegła na jezdnię.

Szoegi wysiadł, by sprawdzić, w jakim dziewczynka jest stanie. Dziecku nie stało się nic poważnego, ale nauczyciela zaatakowała romska rodzina dziewczynki.

Oprawcy tak długo kopali mężczyznę w brzuch i głowę, dopóki nie skonał. Potem wyciągnęli z auta dwie córki nauczyciela, wtedy w wieku 5 i 14 lat, grożąc im, że zostaną zgwałcone i zginą jak ich ojciec. Obie dziewczynki uratowała jedna z Romek, która ukryła je w swojej chałupie.

Po dwuletnim procesie sąd skazał ojca 11-letniej dziewczynki na dożywocie. Matka i bratli kary po 15 lat pozbawienia wolności. Ponadto dwóch nieletnich braci sąd umieścił na 10 lat w zakładzie poprawczym.

Główny sprawca, u którego okolicznością obciążającą była wcześniejsza działalność przestępcza, będzie się mógł ubiegać o przedterminowe zwolnienie dopiero po 30 latach.

Wyrok nie jest prawomocny, wszyscy skazani odwołali się od niego.

Incydent w Olaszliszka wywołał na Węgrzech powszechne oburzenie, powodując też wzrost napięcia między Romami i ugrupowaniami radykalnymi.

d17ipah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ipah
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj