16‑letnia Julia nie żyje. Minister Nowacka zapowiada interwencję

W poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w związku z samobójczą śmiercią 16-letniej Julii z Lubina dolnośląska kurator oświaty rozpoczęła kontrole w szkołach, do których uczęszczała nastolatka. Będą sprawdzać, czy placówki podejmowały odpowiednie kroki po otrzymaniu zgłoszeń o nękaniu uczennicy przez rówieśników.

Lubin, 29.09.2024. Marsz milczenia dla 16-letniej Julii, która popełniła samobójstwo. Dziewczyna byłą ofiarą hejtu ze strony rówieśników
Lubin, 29.09.2024. Marsz milczenia dla 16-letniej Julii, która popełniła samobójstwo. Dziewczyna byłą ofiarą hejtu ze strony rówieśników
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Tomasz Golla
oprac. PC

30.09.2024 | aktual.: 30.09.2024 12:36

W niedzielę w Lubinie odbył się marsz milczenia po tragicznym wydarzeniu. Julia miała być ofiarą hejtu rówieśników, zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja, a nadzoruje je Prokuratura Rejonowa w Lubinie.

Nowacka reaguje na samobójczą śmierć 16-latki

- Kuratorka dolnośląska bada tę sprawę. Sprawdza wszystko. Prosiliśmy, aby miała szczególne baczenie i uwagę poświęconą tej sprawie. Z przyczyn oczywistych to nie minister interweniuje, tylko kurator. Jesteśmy w stałym kontakcie z kurator dolnośląską - powiedziała w poniedziałek na antenie Radia ZET ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji podkreśliła, że za pośrednictwem kuratorium można sprawdzić działanie szkół pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa nastolatce i reagowania na zgłaszane niebezpieczeństwo. Nowacka odniosła się także do petycji, pod którą zbierano podpisy podczas marszu milczenia, dotyczącej zaostrzenia przepisów za stosowanie cyberprzemocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Zgadzam się, że przepisy dotyczące mowy nienawiści, szczególnie mowy nienawiści w sieci, która wydaje się tym, którzy ją stosują, bezpieczna i anonimowa, powinny być znacznie bardziej wnikliwe, restrykcyjne - powiedziała.

- Musimy bardzo uważnie przyjrzeć się przepisom, nie tylko dotyczącym szkoły, bo część cyberprzemocy, nawet tej klasowej dzieje się poza murami szkoły, co nie zwalnia nas wszystkich z pewnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka i relacje, jakie dzieci budują między sobą. Ale nie jest to dzisiaj moment, żeby przesądzać, co tak naprawdę nie zadziałało. Mam poczucie, że nie zadziałało bardzo wiele - dodała Nowacka.

Zaznaczyła również, że przemoc, w tym rówieśnicza, jest jednym z poważniejszych wyzwań, z którymi mierzy się Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Tragiczna śmierć Julii. Prokuratura bada sprawę

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowa w Lubinie ma wyjaśnić, czy Julia została doprowadzona do samobójstwa na skutek namowy lub pomocy ze strony innych osób. W związku z doniesieniami, że dziewczyna była ofiarą hejtu ze strony rówieśników, śledczy skupiają się na tym, czy nie doszło do znęcania psychicznego, które w efekcie doprowadziło nastolatkę do targnięcia się na własne życie.

W sprawie zabezpieczono telefon i laptop nastolatki, które mogą pomóc w ustaleniu, kto dokonywał nękających wpisów w mediach społecznościowych. Jeśli okaże się, że miały one charakter przestępczy, a ich autorami były osoby nieletnie, postępowanie przejmie sąd rodzinny i nieletnich.

Osobom, które ukończyły 17 lat, za przestępstwo doprowadzenia do samobójstwa na skutek namowy lub pomocy, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast za znęcanie psychiczne, które prowadzi do targnięcia się na własne życie, przewidziana jest kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdzie szukać pomocy?
Gdzie szukać pomocy?© WP | WP

Czytaj także:

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (1005)