Trwa ładowanie...

16-letnia Julia nie żyje. Minister Nowacka zapowiada interwencję

W poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w związku z samobójczą śmiercią 16-letniej Julii z Lubina dolnośląska kurator oświaty rozpoczęła kontrole w szkołach, do których uczęszczała nastolatka. Będą sprawdzać, czy placówki podejmowały odpowiednie kroki po otrzymaniu zgłoszeń o nękaniu uczennicy przez rówieśników.

Lubin, 29.09.2024. Marsz milczenia dla 16-letniej Julii, która popełniła samobójstwo. Dziewczyna byłą ofiarą hejtu ze strony rówieśnikówLubin, 29.09.2024. Marsz milczenia dla 16-letniej Julii, która popełniła samobójstwo. Dziewczyna byłą ofiarą hejtu ze strony rówieśnikówŹródło: PAP, fot: PAP/Tomasz Golla
d2x5srn
d2x5srn

W niedzielę w Lubinie odbył się marsz milczenia po tragicznym wydarzeniu. Julia miała być ofiarą hejtu rówieśników, zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja, a nadzoruje je Prokuratura Rejonowa w Lubinie.

Nowacka reaguje na samobójczą śmierć 16-latki

- Kuratorka dolnośląska bada tę sprawę. Sprawdza wszystko. Prosiliśmy, aby miała szczególne baczenie i uwagę poświęconą tej sprawie. Z przyczyn oczywistych to nie minister interweniuje, tylko kurator. Jesteśmy w stałym kontakcie z kurator dolnośląską - powiedziała w poniedziałek na antenie Radia ZET ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji podkreśliła, że za pośrednictwem kuratorium można sprawdzić działanie szkół pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa nastolatce i reagowania na zgłaszane niebezpieczeństwo. Nowacka odniosła się także do petycji, pod którą zbierano podpisy podczas marszu milczenia, dotyczącej zaostrzenia przepisów za stosowanie cyberprzemocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sasin grzmi. "Mamy zamach stanu"

- Zgadzam się, że przepisy dotyczące mowy nienawiści, szczególnie mowy nienawiści w sieci, która wydaje się tym, którzy ją stosują, bezpieczna i anonimowa, powinny być znacznie bardziej wnikliwe, restrykcyjne - powiedziała.

d2x5srn

- Musimy bardzo uważnie przyjrzeć się przepisom, nie tylko dotyczącym szkoły, bo część cyberprzemocy, nawet tej klasowej dzieje się poza murami szkoły, co nie zwalnia nas wszystkich z pewnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka i relacje, jakie dzieci budują między sobą. Ale nie jest to dzisiaj moment, żeby przesądzać, co tak naprawdę nie zadziałało. Mam poczucie, że nie zadziałało bardzo wiele - dodała Nowacka.

Zaznaczyła również, że przemoc, w tym rówieśnicza, jest jednym z poważniejszych wyzwań, z którymi mierzy się Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Tragiczna śmierć Julii. Prokuratura bada sprawę

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowa w Lubinie ma wyjaśnić, czy Julia została doprowadzona do samobójstwa na skutek namowy lub pomocy ze strony innych osób. W związku z doniesieniami, że dziewczyna była ofiarą hejtu ze strony rówieśników, śledczy skupiają się na tym, czy nie doszło do znęcania psychicznego, które w efekcie doprowadziło nastolatkę do targnięcia się na własne życie.

W sprawie zabezpieczono telefon i laptop nastolatki, które mogą pomóc w ustaleniu, kto dokonywał nękających wpisów w mediach społecznościowych. Jeśli okaże się, że miały one charakter przestępczy, a ich autorami były osoby nieletnie, postępowanie przejmie sąd rodzinny i nieletnich.

d2x5srn

Osobom, które ukończyły 17 lat, za przestępstwo doprowadzenia do samobójstwa na skutek namowy lub pomocy, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast za znęcanie psychiczne, które prowadzi do targnięcia się na własne życie, przewidziana jest kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdzie szukać pomocy? WP
Gdzie szukać pomocy?Źródło: WP, fot: WP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x5srn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x5srn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj