Trwa ładowanie...

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. Dwie osoby nie żyją, a 20 jest rannych

Nawałnica przeszła nad obozem harcerskim w miejscowości Suszek w województwie pomorskim. Zginęły tam dwie harcerki, po tym jak drzewo upadło na namiot. 20 osób jest rannych. Ratownicy przetransportowali poszkodowanych do szpitali, cały obóz został ewakuowany. Przez kilkanaście godzin to miejsce było odcięte od świata.

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. Dwie osoby nie żyją, a 20 jest rannychŹródło: PAP, fot: Dominik Kulaszewicz
d3b4a8b
d3b4a8b

Około 20 dzieci zostało przewiezionych do szpitala w Chojnicach. Nieznane są w tej chwili rozmiary obrażeń, jakich doznali poszkodowani. W większości są to nastolatkowie, harcerze biorący udział w obozie.

Kontakt do organizatorów ws. osób poszkodowanych - KLIKNIJ TUTAJ

Wiadomo, że zginęły dwie harcerki. - Ofiarami są dzieci w wieku 13 i 14 lat. Zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy. Przynajmniej jedno z nich przygniotło drzewo, które upadło na namiot - przekazała oficer prasowa chojnickiej policji Magdalena Rolbiecka.

Uruchomiono specjalną infolinię 42 664 10 53, pod którą można uzyskać informacje na temat poszkodowanych. Apelujemy, aby korzystały z niej tylko osoby najbliższe.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Na obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR. Było tam 140 dzieci i 30 opiekunów. Na tym trzytygodniowym wyjeździe dzieci miały przebywać do 16 sierpnia.

d3b4a8b

Obóz został zniszczony i odcięty od świata przez tarasujące drogi drzewa. Nad tym terenem przeszła gwałtowna burza.

Jak bezpiecznie przetrwać burzę? Zobacz wideo

Na obozie przebywało łącznie około 140 dzieci z województwa łódzkiego. Harcerze, którym nic się nie stało, mają zostać przewiezieni do szkoły w Nowej Cerkwi.

Szef ZHR ogłasza żałobę

Po zdarzeniach w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. "Stawiamy sobie pytanie - czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć" - napisał o oświadczeniu.

Rodzinom i najbliższym zmarłych druhen złożył kondolencje. "Składam także, w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kondolencje rodzinom wszystkich ofiar tragicznych nawałnic z ostatnich godzin" - dodał.

d3b4a8b

Przewodniczący ZHR podziękował harcerzom i instruktorkom, którzy odpowiedzieli na wezwanie pomocy i stawili na służbę oraz służbom państwowym za ofiarną pomoc na miejscu zdarzenia.

Komunikat i rozkaz hm. Nowika został zamieszczony na stronie internetowej ZHR.

To nie koniec. 3 stopień zagrożenia dla dwóch województw

IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia dla województwa lubelskiego i podkarpackiego. Przestrzega przed upałem oraz gwałtownymi opadami deszczu z gradem.

d3b4a8b

Maksymalna temperatura na tych terenach może dobić do 35 stopni Celsjusza.

Tragiczny bilans nawałnic. 5 osób nie żyje, 500 tys. odbiorców bez prądu

Pięć osób zginęło w nocy z piątku na sobotę w efekcie nawałnic, które przechodziły nad Polską. Bez prądu jest ok. 500 tys. odbiorców, najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim.

Oprócz tragedia w Suszku, śmierć poniosły też dwie inne osoby. Kkobieta, która zginęła w Konarzynach (powiat chojnicki) w efekcie uszkodzenia budynku przez powalone silnym wiatrem drzewo.

Zginął również nocujący w namiocie w miejscowości Swornegacie (również powiat chojnicki) mężczyzna, którego zabiło upadające drzewo.

d3b4a8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b4a8b
Więcej tematów