Trwa ładowanie...
dzkr9jz
Tragedia na Morzu Śródziemnym. Specjalna, unijna narada w sprawie imigracji
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tragedia na Morzu Śródziemnym. Specjalna, unijna narada w sprawie imigracji

Specjalna, unijna narada w sprawie imigracji. W Luksemburgu spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów. Dołączą do nich ministrowie spraw wewnętrznych, o czym poinformowano w niedzielę późnym wieczorem. Główny temat rozmów to kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym. Zatonęła łódź z uchodźcami, którzy z Libii próbowali przedostać się do Włoch. Na pokładzie mogło być około 700 imigrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dzkr9jz

Kolejna katastrofa na morzu pokazuje, że Unia Europejska jest bezradna wobec napływu nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej. Wciąż nie ma odpowiedzi na pytania jak zapobiegać takim tragediom i co robić z uchodźcami, którym udaje się dostać do Europy.

- Nie mamy czarodziejskiej różdżki ani środka zaradczego, który sprawiłby, że problem rozwiąże się w jednej chwili i wskazywanie kogokolwiek palcem tego nie zmieni - powiedziała Natasha Bertaud, rzeczniczka Komisji Europejskiej, która w przyszłym miesiącu ma przedstawić strategię dotyczącą imigracji.

dzkr9jz

Bruksela nie wskazuje palcem, ale Włochy, które od lat zmagają się z napływem nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej, otwarcie zarzucają pozostałym państwom obojętność. Bezskutecznie apelowały o wsparcie finansowe, na przykład dla operacji poszukiwawczo-ratunkowej, którą w końcu, z powodu wysokich kosztów musiały przerwać. Z niewielkim odzewem unijnych krajów spotkał się też apel o przyjmowanie uchodźców u siebie

Cipras wzywa UE do działań

Premier Grecji wezwał UE, by natychmiast zareagowała na katastrofę kutra z nielegalnymi imigrantami na Morzu Śródziemnym, w której mogło zginąć kilkaset osób. - Opóźnianie działań kosztuje ludzkie życie - powiedział Aleksis Cipras.

Cipras, podobnie jak premier Włoch Matteo Renzi, opowiedział się za zwołaniem nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie kryzysu imigracyjnego. - Rozmawiałem o tym telefonicznie ze swoim włoskim kolegą - poinformował szef greckiego rządu w niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym.

dzkr9jz

Od stycznia do końca marca Grecja przyjęła ponad 10 tysięcy uchodźców, głównie z ogarniętej wojną domową Syrii. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich niespełna 2900.

Cipras domaga się większego wsparcia ze strony UE dla krajów, które przyjmują najwięcej uchodźców, a także działań dyplomatycznych w państwach, z których pochodzą.

Premier Włoch Matteo Renzi po katastrofie przeprowadził serię konsultacji telefonicznych na temat kryzysu imigracyjnego i najnowszego dramatu w Cieśninie Sycylijskiej. Rozmawiał między innymi z prezydentem Francji Francois Hollande'm i premierem Malty Josephem Muscatem. Po tych rozmowach Renzi zwrócił się o zwołanie w ciągu tygodnia nadzwyczajnego szczytu UE na temat imigracji.

Akcja ratunkowa

Na Morzu Śródziemnym trwa wielka akcja ratunkowa i poszukiwanie rozbitków ze statku rybackiego, który wypłynął z wybrzeży Libii w stronę Włoch. Straż Przybrzeżna przyznała, że nie wie, ilu imigrantów było na przewróconym kutrze i ilu zginęło. Pierwsze dane mówiły o 700 ofiarach. Później pojawiły się informacje, że na kutrze mogło być nawet 950 osób.

dzkr9jz

- Na pokładzie było 950 osób, w tym od 40 do 50 dzieci, a także około 200 kobiet - poinformował pochodzący z Bangladeszu rozbitek. Z jego słów wynika także, że wielu ludzi zamkniętych było w ładowniach statku. - Przemytnicy pozamykali wszystkie drzwi, by nikt nie mógł wyjść - powiedział mężczyzna, który obecnie znajduje się w szpitalu.

Dotychczas znaleziono 24 ciała, uratowano 28 ludzi.

W akcji ratunkowej bierze udział osiemnaście statków, w tym siedem jednostek włoskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej oraz kilka samolotów.

Tusk rozważa zwołanie szczytu UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozważa zwołanie nadzwyczajnego szczytu UE na temat imigracji - poinformował w niedzielę jego rzecznik Preben Aaman.

dzkr9jz

- Tusk prowadzi konsultacje z przywódcami UE, Komisją Europejską i szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini na temat tego, co można zrobić, by złagodzić aktualną tragiczną sytuację. Po zakończeniu konsultacji zdecyduje w sprawie ewentualnego nadzwyczajnego szczytu - poinformował Aamann.

Szacuje się, że od początku tego roku podczas przeprawy w Cieśninie Sycylijskiej zginęło nawet 1600 uciekinierów. W tym czasie na włoskie wybrzeża dotarło ponad 26 tysięcy imigrantów.

O pilne zwołanie szczytu UE w tej sprawie zwrócił się premier Włoch Matteo Renzi. Włoska agencja ANSA poinformowała, że w niedzielę szef rządu przeprowadził serię konsultacji telefonicznych na temat kryzysu imigracyjnego i najnowszego dramatu w Cieśninie Sycylijskiej. Rozmawiał między innymi z prezydentem Francji Francois Hollande'm i premierem Malty Josephem Muscatem.

dzkr9jz

Podziel się opinią

Share

dzkr9jz

dzkr9jz
Więcej tematów