Trwa ładowanie...
d27cl3q
men
30-08-2001 18:18

Toshiba i Interkl@sa: wspólna popularyzacja Internetu

(inf. własna)

d27cl3q
d27cl3q

W czwartek - po czterech latach działalności - program Inerkl@sa podsumował swoją działalność mającą na celu internetyzację kraju. Na zorganizowanej w tej okazji konferencji światowy potentat elektroniczny Toshiba ogłosił przystąpienie do tego przedsięwzięcia.

Obecny na spotkaniu generalny przedstawiciel Toshiby na Europę Lars Gotzsche podkreślał, że projekt Interkl@sa jest najlepszą drogą pozyskania środków na krzewienie kultury komputerowej w naszym kraju. Zaznaczył przy tym, że działanie jego firmy w tym zakresie nie jest nastawione bezpośrednio na przynoszenie zysków.

Pomoc, którą koncern zaproponował przy realizacji programu ma zapobiec dzieleniu się polskiego społeczeństwa na grupę specjalistów dysponujących wiedzą na temat sieci i resztę. Toshiba ma w ramach akcji sponsorować szkolenia, sprzęt i jego serwis, a także pomagać przy zakupie komputerów dla 4 tys. szkolonych nauczycieli.

d27cl3q

Program Interkl@sa powstał z inicjatywy posłanki UW Grażyny Staniszewskiej, przewodniczącej Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która została jego koordynatorem. Działa pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronat nad programem objęły: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio i Gazeta Wyborcza.

Przez dwa lata działalności Interkl@sy stworzono prawie 6 tys. szkolnych pracowni internetowych, wyposażonych w 60 tys. komputerów. Udział w projekcie biorą - oprócz Toshiby - również takie firmy jak Intel, Cisco Systems czy Microsoft. Przy ich pomocy przeszkolono już 200 tys. nauczycieli.

Wśród wymienionych przez posłankę Grażynę Staniszewską inicjatyw Interkl@sy znajdują się: niekomercyjny portal o tej samej nazwie (finansowany z grantu publicznego), Znak Jakości dla Szkół (w kapitule przyznającej to wyróżnienie znajdują się m.in.: Krystyna Janda, Aleksander Wolszczan, Andrzej Zoll, Marek Borowski)
, czy Punkty Informacji Europejskiej. Chcemy, by pracownie internetowe były otwarte dla społeczności. Dlatego staramy się, by każda gmina miała przynajmniej jeden punkt, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat integracji z UE - mówiła Staniszewska.

Minister edukacji narodowej Edmund Wittbrodt podczas czwartkowego spotkania powiedział: Budowa w Polsce społeczeństwa informacyjnego to proces, któremu sam MEN nie podoła. Dlatego potrzebna jest wielokierunkowa, zintegrowana akcja w tym kierunku. Jako przykład szef resortu edukacji podał zrealizowane już projekty "Internet w każdej gminie", "Internet w każdym gimnazjum" oraz wdrażany obecnie program "Internet w każdej szkole".

Karolina Rudnicka - WP

d27cl3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27cl3q
Więcej tematów