Trwa ładowanie...
d4mcnku

Tornada na zachodzie USA - pięć ofiar śmiertelnych

Dziesiątki tornad przeciągnęły przez środkowy zachód USA, powodując co najmniej pięć ofiar śmiertelnych i znaczne szkody materialne w kilku miejscowościach stanu Illinois - poinformowały władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tornada przeszły m.in. przez amerykański stan Illinois
Tornada przeszły m.in. przez amerykański stan Illinois (AFP, Fot: TASOS KATOPODIS)
d4mcnku

Wichurom towarzyszyły silne burze, intensywne deszcze i gwałtowny grad. W kilku portach lotniczych, w tym w Chicago, doszło do odwołań lub opóźnień lotów.

Nadzwyczaj silny, jak na tę porę roku, front burzowy przemieścił się przez szereg stanów w kierunku północno-wschodnim. Ostrzeżenia przed tornadem wydano między innymi dla Illinois, Iowy, Ohio, Indiany, Missouri, Wisconsinu i Michigan.

Najgorzej było w Illinois, Indianie i Kentucky. Prędkość wiatru dochodziła tam do 140 kilometrów na godzinę, padał ulewny deszcz. W Normal w Illinois spadł grad o średnicy prawie 7 centymetrów. Największe zniszczenia zanotowano w miastach Peoria i Waszyngton. Niektórzy stracili tam wszystko.

d4mcnku

- Tu znajdowała się nasza firma. Na górze budynku mieszkaliśmy. Mieliśmy cztery pokoje. Nic nam nie pozostało. Wszystko zniszczone - mówi jedna z mieszkanek miasta.

Tornada pozostawiły na swojej drodze zrównane z ziemią osiedla, przewrócone kołami do góry samochody, połamane jak zapałki drzewa i zerwane linie energetyczne. Na razie potwierdzono liczbę pięciu ofiar śmiertelnych. Kilkadziesiąt osób przewieziono do szpitali, kilka z nich jest w ciężkim stanie.

Potęga żywiołu dała o sobie znać zwłaszcza w 15-tysięcznym miasteczku Washington na północy stanu Illinois. - Patrzę na ulice z niegdyś 20 do 30 domami, a żadnego z nich już nie ma - zacytowała telewizja Fox News naocznego świadka.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d4mcnku

d4mcnku
d4mcnku
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów