Trwa ładowanie...

TOPR w Himalajach

Z okazji 100-lecia TOPR ratownicy górscy
wyruszą w Himalaje zdobyć siódmy co do wysokości ośmiotysięcznik,
Dhaulagiri - poinformował w środę na konferencji prasowej
kierownik wyprawy, Ryszard Gajewski.

Share
TOPR w Himalajach
Źródło: Jupiterimages
d3717zx

Wyprawa ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Himalaje ma także przypomnieć o udziale Polaków - wybitnego alpinisty, wieloletniego lekarza GOPR oraz ratownika TOPR, Jerzego Hajdukiewicza i Adam Skoczylasa - w pierwszej zwycięskiej wyprawie na Dhaulagiri w 1960 roku.

Dhaulagiri (Biała Góra) wznosie się na wysokości 8167 m n.p.m. Szczyt położony jest w środkowo-zachodnich Himalajach w Nepalu.

"Dhaulagiri jest szczytem wymagającym, rzadko atakowanym ze względu na trudności. Trzeba dysponować dużym doświadczeniem górskim i wysokimi umiejętnościami technicznymi, aby zmierzyć się z Białą Górą" - tłumaczył Gajewski.

d3717zx

W wyprawie bierze udział siedmiu ratowników TOPR.

Uczestnicy wyprawy będą zdobywać szczyt dwiema szlakami. Szlakiem pierwszych zdobywców Dhaulagiri z 1960 roku, tzw. Drogą Szwajcarską, uważaną za łatwiejszą, pójdzie czterech toprowców. Z trudniejszą trasę, tzw. Drogą Japońską, ma zamiar zmierzyć się trzech najmłodszych uczestników wyprawy.

Toprowcy zamierzają zdobyć szczyt pomiędzy 29 kwietnia a 6 maja. Powrót do kraju planowany jest na 14 maja.

Pierwszą trudnością, z jaką spotkają się uczestnicy takich wypraw, to zmiana czasu, klimatu. "Na pewno wszyscy nie będziemy w dobrej formie. Dla nas najważniejsze jest, abyśmy wszyscy powrócili w dobrej kondycji fizycznej" - powiedział lekarz wyprawy, Roman Mazik. "Samo przebywanie w Himalajach wymaga niesamowitych nakładów energii. Z biegiem czasu traci się siły, masę mięśniową, traci się na wadze" - dodał Mazik.

d3717zx

Nieczęsto zdarza się, aby wszyscy uczestnicy wypraw w Himalaje zdobyli szczyt. "Chcemy, aby na szczyt weszła cała siódemka. Byliśmy blisko takiego osiągnięcia, kiedy to na górze Cho Oyu (8201 m n.p.m.) na ośmiu uczestników wyprawy weszło pięć osób" - powiedział uczestnik wyprawy, 11-krotny zdobywca himalajskich szczytów, Maciej Pawlikowski.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wręczył uczestnikom wyprawy flagę Zakopanego. Toprowcy mają umieścić ją na szczycie ośmiotysięcznika.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) obchodzi w 2009 roku jubileusz 100-lecia. 29 października 1909 roku został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie statut pogotowia i dzień ten został przyjęty jako oficjalna data powstania TOPR.

Pomysłodawcami utworzenia TOPR byli wybitny taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz kompozytor Mieczysław Karłowicz.

Dzisiejszy TOPR to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza, w której działa w sumie 142 zawodowych ratowników górskich, wspieranych przez dobrze wyszkolonych ochotników.

Organizatorem wyprawy jest Fundacja 100-lecie TOPR - Wyprawa Dhaulagiri 2009.

(PAP)

d3717zx

Podziel się opinią

Share
d3717zx
d3717zx
Więcej tematów