Trwa ładowanie...

Topniejący lód odsłonił coś niezwykłego. Wielkie odkrycie w Norwegii

Topniejący lód w norweskich górach odsłonił niezwykłe znalezisko. Naukowcom udało się odkryć bardzo rzadki grot o trzech strzałach, który należał do wikingów. Przeleżał w lodzie ponad 1000 lat.

Lodowiec Briksdal, NorwegiaLodowiec Briksdal, NorwegiaŹródło: Getty Images, fot: SCStock
d3gxehq
d3gxehq

Jednym ze skutków zmian klimatycznych jest odsłanianie archeologicznych niespodzianek. Jedna z nich ukazała się w Norwegii, gdzie przez ponad tysiąc lat pod grubą warstwą lodu znajdował się wyjątkowy grot o trzech ostrzach, należący do wikingów.

Grot wikingów znaleziony w Norwegii Facebook, Secrets Of The Ice
Grot wikingów znaleziony w NorwegiiŹródło: Facebook, Secrets Of The Ice, fot: Secrets Of The Ice

"Ostatnią osobą, która go dotknęła był wiking"

Cenne znalezisko znajdowało się na terenie nowego stanowiska archeologicznego w górach Jotunheimen. To tam wikingowie polowali na renifery. Odkrycia dokonał zespół poszukiwaczy, w skład którego wchodzili archeolodzy z Muzeum Historii Kultury w Oslo i Secrets of the Ice, grupy archeologicznej z Norwegii. Swoim odkryciem podzielili się na Facebooku, pokazując publicznie ten wyjątkowy i rzadki grot.

Naukowcy wydają się bardzo przejęci swoim znaleziskiem. Obok krótkiego nagrania umieścili pełen ekscytacji tekst o wyjątkowości odkrycia.

d3gxehq

- Och, spójrz na to małe piękno. Ostatnią osobą, która go dotknęła był wiking - napisali członkowie Secrets Of The Ice. Badacze tłumaczyli także, że potrójne ostrze w grocie jest zjawiskiem rzadkim, częściej bowiem wikingowie używali grotów o dwóch ostrzach.

- Groty strzał o trzech ostrzach są znane z epoki wikingów w Norwegii, ale są bardzo rzadkie w porównaniu z normalnymi grotami o dwóch ostrzach. Groty strzał z trzema ostrzami są używane do zadawania większych ran cielesnych w upolowanej zwierzynie, w tym przypadku reniferach - tłumaczył Lars Pilø, archeolog lodowcowy i redaktor strony Secrets of the Ice.

Według wstępnej analizy naukowców znalezisko liczy sobie ok. 1000-1200 lat.

Coraz więcej artefaktów

To nie jedyny grot Wikingów, jaki w ostatnim czasie został odkryty w Norwegii. Cztery podobne artefakty znaleziono w kopcu grobowym w Sparbu, wiosce w Trøndelag. One zdają się potwierdzać tezę, że to właśnie renifery były najczęstszym celem w trakcie polowań wikingów.

d3gxehq

- Był to czas, kiedy w regionie Morza Północnego rozwinęły się rynki skór i poroża reniferów. Doprowadziło to do niezrównoważonych polowań na renifery, które wtedy niemal wyginęły - wyjaśnił Pilø dla "Live Science".

Naukowcom udaje się wydobywać spod lodu także inne artefakty związane z życiem wikingów, między innymi narty liczące sobie około 1300 lat. Badacze tłumaczą, że wszystkie te znaleziska stały się możliwe dzięki zmianom klimatycznym wpływającym na topnienie lodowców.

Zobacz też: Złoty skarb z Warny. Niezwykłe odkrycie w Bułgarii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gxehq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gxehq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj