Jedyna taka planeta. Niewiarygodne odkrycie

Naukowcy odkryli wyjątkową planetę, znajdującą się poza Układem Słonecznym. Ich zdaniem może być ona w całości pokryta wodą. Czy to możliwe, że gdzieś jeszcze istnieje życie?

Artystyczny obraz egzoplanety TOI-1452 b, małej planety, która może być w całości pokryta głębokim oceanem.
Artystyczny obraz egzoplanety TOI-1452 b, małej planety, która może być w całości pokryta głębokim oceanem.
Źródło zdjęć: © Université de Montréal | Benoît Gougeon, Université de Montréal
Monika Mikołajewicz

Ta niezwykła egzoplaneta, czyli planeta znajdująca się poza Układem Słonecznym, krąży wokół małej gwiazdy w podwójnym układzie, tworzącym gwiazdozbiór Smoka. Nazywa się TOI-1452 b i jest oddalona od Ziemi o 100 lat świetlnych. Według danych przekazanych przez naukowców prawdopodobnie jest ona cała pokryta wodą.

Planeta, która znajduje się w ekosferze

Planeta TOI-1452 b znajduje się w ekosferze, a więc w takiej sferze wokół gwiazdy, w której panują warunki optymalne do tego, by na powierzchni mogła znajdować się woda w stanie ciekłym. Tym samym jest to miejsce, w którym mogłoby rozwijać się życie. Naukowcy wskazują, że tajemnicza egzoplaneta jest skalista, a także większa niż Ziemia. Jeśli badania się nie mylą, TOI-1452 b w 30 proc. składa się z wody i na całej swojej powierzchni pokryta jest oceanem. Swoją gwiazdę egzoplaneta okrąża w ciągu zaledwie 11 dni.

Przełomowe badania

Przedstawione wyniki badań można uznać za przełomowe. Były one możliwe do pozyskania między innymi dzięki innowacyjnej metodzie analitycznej, specjalnie opracowanej przez zespół naukowców, oraz dzięki OMM, Obserwatorium Mont-Mégantic, w którym zaprojektowano specjalne instrumenty. Teleskop kosmiczny TESS, nazywany "łowcą planet", pozwolił zidentyfikować tę niezwykłą egzoplanetę. Charles Cadieux z Uniwersytetu Montrealskiego, główny autor publikacji, stanowczo stwierdza, że do tej pory nie udało się znaleźć drugiej takiej gwiazdy. W tym momencie to największy "pewnik" w kategorii planety, na której znajduje się woda w stanie ciekłym.

Zgodnie z planami planeta znajdzie się pod obserwacją za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Odległość od Ziemi pozwala na to, by spróbować zbadać atmosferę panującą wokół TOI-1452 b. Co więcej, lokalizacja umożliwia obserwację tej egzoplanety przez cały rok.

Zobacz też: Niezwykłe zdjęcia Jowisza. Teleskop Jamesa Webba znów zachwyca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (47)