Trwa ładowanie...
d217wcd
Tomasz Siemoniak: bardzo prawdopodobne, że Ukraińcy będą szkoleni w Polsce
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tomasz Siemoniak: bardzo prawdopodobne, że Ukraińcy będą szkoleni w Polsce

Bardzo prawdopodobne jest, że ukraińscy podoficerowie będą szkoleni w Polsce - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wicepremier zaznaczył, że na razie nie ma tematu sprzedaży polskiej broni Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d217wcd

Siemoniak pytany był w TVN24 m.in. o miejsce szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz o termin rozpoczęcia szkoleń.

- Będziemy na ten temat rozmawiali, bo tu przede wszystkim dużo zależy od ukraińskich partnerów i od ich gotowości. Natomiast chcę podkreślić, że naszym celem nie jest to, żeby nasi żołnierze się znaleźli na Ukrainie. Naszym celem jest to, żeby wyszkolić ukraińskich podoficerów. Uważam, że bardzo prawdopodobny jest wariant taki, że będziemy ich szkolić w Polsce. Nasze ośrodki są - powiem nieskromnie - lepsze, niż te ukraińskie" - powiedział szef resortu obrony.

d217wcd

Dodał, że z punktu widzenia efektywności może być to wariant korzystniejszy. - Tak, jak zapowiadaliśmy w marcu, powinny zapaść decyzje - poinformował. Zaznaczył, że także od ukraińskich partnerów zależy to, czy szkolenia rozpoczną się w ciągu najbliższego miesiąca, dwóch, czy później.

Siemoniak mówił, że na razie nie ma tematu sprzedaży Ukrainie polskiej broni, niemniej Polska jest zainteresowana współpracą przemysłów obronnych. - Przecież ta sytuacja, która ma miejsce nie będzie trwać zawsze. To jest dla nas ważny sąsiad, ważny partner gospodarczy - powiedział. - Natomiast włączanie się Polski dostawami broni w obecny konflikt, jestem przekonany, że takiego planu nie ma - zastrzegł.

Pod koniec lutego minister poinformował, że Polska zamierza przygotować do stu instruktorów do szkolenia ukraińskich podoficerów. - Chcemy przygotować do stu instruktorów, żeby byli gotowi. Ilu ich fizycznie i w jakim czasie pojedzie, to będzie przedmiotem uzgodnień ze stroną ukraińską i potem szczegółowych decyzji - mówił Siemoniak.

Wyjaśnił, że "odpowiedzialnie można mówić: do stu, ale zapewne faktycznie to będzie kilkudziesięciu". - Nie sądzę, żeby zdarzyła się sytuacja, że stu będzie na Ukrainie, te ośrodki nie są zapewne na to gotowe - dodał szef MON. Wskazał, że w grę wchodziły dwa ośrodki szkolenia: pod Kijowem i pod Lwowem. Radca MON Bogusław Pacek, mianowany we wrześniu ub.r. przez NATO na doradcę ds. reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy, wizytował te ośrodki.

d217wcd

Wicepremier podkreślił, że współpraca szkoleniowa z Ukrainą to nic nowego - powołanie wspólnej brygady uzgodniono w 2009 r., od ponad roku trwa program NATO współpracy z ukraińskimi uczelniami wojskowymi, dokąd jeżdżą polscy instruktorzy; na polskich uczelniach wojskowych kształci się obecnie 33 ukraińskich oficerów. Polscy żołnierze - obok przedstawicieli innych państw NATO - byli też we wrześniu na ćwiczeniach na Ukrainie.

Siemoniak przypomniał, że na szczycie NATO w Newport zapadły decyzje o wsparciu dla Ukrainy - powołano cztery fundusze powiernicze, których zadaniem jest pomoc szkoleniowa dla Ukrainy. Podkreślił, że Polska z Holandią jest liderem funduszu, który ma szkolić w logistyce i standaryzacji.

d217wcd

Podziel się opinią

Share

d217wcd

d217wcd
Więcej tematów