Trwa ładowanie...

Tomasz Lis apeluje do TVP ws. nobla Tokarczuk. Jerzy Owsiak odpowiada

Naczelny "Newsweeka" skierował otwartą prośbę do prezesa TVP o transmitowanie na żywo z ceremonii wręczenia Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. "Może wręcz przeciwnie, poprosić prezesa telewizji, aby nie tykał się tej transmisji? Nie pokazywał jej w ramach niemalże aktu łaski na swojej antenie?" - odpowiedział na Facebooku Jerzy Owsiak.
Share
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (zdj. arch.)
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (zdj. arch.)Źródło: PAP, Fot: PAP/Clement Morin
dtba0r6

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie krył rozczarowania z ostatnich decyzji publicznego nadawcy. Przypomnijmy, że w sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła noblowski odczyt w Sztokholmie. TVP nie transmitowała tej uroczystości.

"Jest to sytuacja niewytłumaczalna i wydaje mi się, że wręcz naruszająca prawo, które wyraźnie określa rolę i obowiązku nadawcy publicznego" - stwierdza na Facebooku Owsiak. I porównuje decyzję obecnej Telewizji Publicznej, do tej w czasach PRL.

dtba0r6

"To powtórka sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał Lech Wałęsa. Wtedy media państwowe, prowadzone na sznurku peerelowskiej propagandy, także to zbojkotowały. Wtedy tłumaczył to ustrój PRL-u, ale dzisiaj? Skąd to prawo i kto je dał prezesowi Telewizji, aby decydować za miliony Polaków, że transmisję z tak doniosłego wydarzenia mają oglądać wszędzie indziej, ale nie w telewizji publicznej?" - pyta Owsiak.

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

W odpowiedzi na apel naczelnego "Newsweeka" szef WOŚP stwierdza, że "wypadałoby sobie życzyć, aby właśnie telewizji publicznej tam nie było". "Czego się Tomku spodziewasz? Przepełnionej radością, sympatią i przyjaźnią relacji z zachwyconego Olgą Tokarczuk Sztokholmu? Dlaczego chcesz, abyśmy prosili łaskawcę o obrazek z tej uroczystości, skoro będziemy mogli obejrzeć to wszędzie indziej?" - pyta Tomasza Lisa.

Olga Tokarczuk odbierze noblowską statuetkę 10 grudnia w Sztokholmie. Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski, zapowiedział że TVP Info będzie transmitować tę ceremonię, a korespondentem z ramienia publicznego nadawcy będzie Cezary Gmyz.

dtba0r6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtba0r6

Podziel się opinią

Share
dtba0r6
dtba0r6
Więcej tematów