ycipk-49b0wu

Tomasz Komenda otrzyma wyższą rentę. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję

Skończył się okres, na jaki premier Mateusz Morawiecki przyznał Tomaszowi Komendzie rentę specjalną. Jak ustaliła Wirtualna Polska, szef rządu nie czekał na wniosek niewinnie skazanego i z własnej inicjatywy przyznał mężczyźnie finansowe wsparcie na najbliższe trzy lata. Podwyższył je także o 500 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Komenda przesiedział niewinnie w więzieniu 18 lat
Tomasz Komenda przesiedział niewinnie w więzieniu 18 lat (East News, Fot: Jacek Domiński)
ycipk-49b0wu

Tomasz Komenda został uniewinniony od zarzutu zabójstwa i po 18 latach oczyszczony z zarzutów mógł opuścić więzienie. Stan zdrowia nie pozwalał mu jednak na podjęcie pracy. Dlatego jego pełnomocnik wystąpił do premiera o przyznanie renty specjalnej. Mateusz Morawiecki rok temu przychylił się do wniosku i przyznał świadczenie na 12 miesięcy. Sięgnęło ono 3,2 tys. zł na rękę.

– Mieliśmy już przygotowany wniosek o przedłużenie świadczenia, ale premier nas uprzedził i z własnej inicjatywy przyznał rentę na trzy lata. Została ona też podwyższona o 500 złotych – mówi Wirtualnej Polsce mec. Zbigniew Ćwiąkalski.

W najbliższych tygodniach mec. Ćwiąkalski ma złożyć wniosek w imieniu Tomasza Komendy o odszkodowanie za niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu, w czasie którego był bity i poniżany. – Na razie z tym czekamy. Może na przełomie marca i kwietnia uda się złożyć dokumenty do sądu – mówi mec. Ćwiąkalski, który będzie się domagał 18 mln zł dla swojego klienta. Czas na złożenie wniosku mija w maju.

ycipk-49b0wu

Śledztwo w sprawie błędów popełnionych przez wrocławskich śledczych ponad 18 lat temu toczy się od marca. – Może jeszcze długo potrwać – mówił niedawno prok. Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości w postępowaniu, które skutkowały skazaniem Komendy na 25 lat więzienia. Drugi wątek śledztwa dotyczy pozbawiania wolności ze szczególnym udręczeniem. Chodzi o nieodpowiednie traktowanie Komendy w kolejnych zakładach karnych. Mężczyzna przyznał, że był katowany, przez co kilka razy próbował popełnić samobójstwo.

Przełom w sprawie Tomasza Komendy - czytaj więcej

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Racja Stanu": Michała Kobosko przepytał Andrija Deszczycę, ambasadora Ukrainy w Polsce

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49b0wu

ycipk-49b0wu