Tomasz Grodzki: opinia Komisji Weneckiej zostanie wydana w trybie pilnym
Tomasz Grodzki wydał oświadczenie ws. spotkania z Komisją Wenecką. Marszałek Senatu poinformował, że opinia ws. "ustawy kagańcowej" ma zostać wydana w trybie pilnym.
Tomasz Grodzki podał, że konsultacje będą prowadzone do debaty plenarnej, która rozpocznie się 15 stycznia w Senacie.
- Dostaliśmy obietnicę od przewodniczącego delegacji, że opinia Komisji Weneckiej będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć w środę lub w czwartek tak, by senatorowie mogli się z tym zapoznać - mówił marszałek Senatu.
Grodzki dodał, że do tej pory strony wymieniły "mnóstwo detalicznych uwag" ws. ustawy autorstwa PiS dot. reformy sądownictwa. Sporna ustawa dyscyplinująca sędziów została uchwalona przez Sejm 20 grudnia. Zakłada wprowadzenie kar
Komisja Wenecka w Polsce. Z kim spotka się delegacja?
Komisja Wenecka zostanie w Polsce do piątku. Jak powiedział marszałek Grodzki, "członkowie delegacji spotkają się z senatorami PiS, ale też w planach jest również spotkanie z posłami w Sejmie, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, innymi ekspertami i może przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości".
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała, że nie zobaczy się z przedstawicielami Komisji. "Ze względu na trwające posiedzenie Sejmu, poświęcone wielu ważnym projektom ustaw, w tym ustawie budżetowej państwa oraz zaplanowane liczne komisje sejmowe, a także kilkugodzinne głosowania, organizacja spotkań w oczekiwanym terminie nie będzie możliwa" - czytamy w komunikacie CIS.
Dodano, że doszło "niefortunnej propozycji" ze względu na to, że "informacja została przekazana z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem". "Zachodzi pewna niezręczność, z powodu dość niestandardowego trybu złożonej prośby. Dokument trafił do Kancelarii Sejmu 8 stycznia w późnych godzinach popołudniowych, zaś spotkania miałyby się odbyć 9 stycznia" - zaznacza CIS.
Politycy KO mówią o "wykluczeniu Polski z UE"
Politycy Koalicji Obywatelskiej zwołali konferencję prasową po oświadczeniu marszałka Tomasza Grodzkiego. - Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy Polska pozostanie częścią zjednoczonej Europy i będzie wypełniała swoje zobowiązania, czy też będzie wpisywać się w standardy wschodnich demokracji? - mówił w sejmie Borys Budka.
- Niestety to, co zrobił Sejm RP, po raz kolejny przyjmując pod osłoną nocy niezgodne z prawem unijnym rozwiązania, grozi wykluczeniem Polski z Unii Europejskiej - dodał szef klubu parlamentarnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl